Tym samym zapasy na koniec tego sezonu wyniosą 179 mln t, czyli o 21 mln t więcej niż sezon wcześniej. Jeszcze większy wzrost jest prognozowany dla kukurydzy. Produkcja tego ziarna na świecie na koniec bieżącego sezonu przekroczy pułap 1 mld t, czyli widać tutaj progres p 135 mln t w stosunku do ubiegłego roku. Z danych FAO wynika, że wzrost produkcji dotyczy głównie w Ameryce Południowej na Ukrainie i w Rosji. Dzięki temu światowa rezerwa kukurydzy na 30 czerwca 2014 r. podskoczy ze 130 mln t do 176 mln t. Wzrost produkcji widać także na rynku soi – tutaj jest progres rzędu 14 mln t – za większą produkcję w największym stopniu są odpowiedzialne Stany zjednoczone (o 12,8%) i Brazylia (o 10,8%).
Ponadto według pierwszych prognoz w nadchodzącym sezonie produkcja zbóż i oleistych na świecie również zapowiada się bardzo dobrze, mimo prognoz dwuprocentowego spadku globalnej produkcji pszenicy. W przypadku Europy jedynie w niektórych krajach Unii (Niemcy i kraje Europy Wschodniej) nieco brakuje deszczu, jednak prognozy mówią o opadach w ciągu najbliższych tygodni. We Francji (największy producent zbóż w UE) i w Wielkiej Brytanii warunki do wzrostu roślin są lepsze niż były rok temu, a łagodna zima przyspieszyła rozwój roślin. Kraje Basenu Morza Czarnego powinny także zebrać podobną ilość zbóż jak rok temu (prognozuje się lekki spadek w Rosji i Ukrainie ale duży wzrost w Kazachstanie). - Stąd, jeśli nie wydarzą się większe problemy pogodowe i jeśli nie dojdzie do wybuchu wojny między Rosją i Ukrainą wysokie ceny zbóż nie będą mieć uzasadnienia – mówi Andrzej Bąk z WGT SA. jb
StoryEditor
Rekordowe prognozy FAO
Im bliżej końca bieżącego sezonu zbożowego na świecie, tym wyższe prognozy produkcyjne. Według ostatnich szacunków FAO (z 3 kwietnia br) w sezonie 2013/14 (kończy się 30 czerwca br.) światowa produkcja pszenicy wyniesie rekordowe 716 mln t czyli o 56 mln t więcej niż w poprzednim sezonie.