StoryEditor

Rynchosporioza na jęczmieniu przewódowym i jarym z wczesnych siewów już się panoszy. Jak i kiedy ją zwalczać?

Rynchosporioza to choroba liści jęczmienia (i żyta) o dużym znaczeniu dla odmian ozimych. Formy jare zwykle są chronione w krytycznym okresie, czyli pierwszych liści przez zaprawę nasienną. Inaczej jest jednak w przypadku siewu przewódkowego oraz wcześnie sianych plantacji jęczmienia jarego.

11.04.2025., 11:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego rynchosporioza na jęczmieniu przewódkowym jest groźniejsza niż na ozimym?
  • Jak rozpoznać rynchosporiozę?
  • Gdzie szukać pierwszych objawów?
  • Kiedy wykonać zabieg opryskiwania na rynchosporiozę? 
  • Jakie fungicydy zwalczają rynchosporiozę?

Formy ozime jęczmienia są wiosną zwykle już bardzo silnie rozkrzewione. Rozwój choroby o tej prze roku na liściach nie jest tak groźny, ponieważ strata kilku liści, to zaledwie kilka procent bujnej biomasy. Ponadto po ruszeniu wegetacji dalsze straty powierzchni asymilacyjnej są rekompensowane przez szybki wzrost źdźbeł. Mimo to, zwłaszcza na odmianach wrażliwych, choroba wspina się po "drabinie" liści i może zagrażać górnym organom, zwłaszcza kłosom. Jednak nawet wówczas straty nie są tak duże, jak te, które powstają, gdy choroba zaatakuje od kiełkowania do krzewienia.

Dlaczego niebezpieczna w przewódkowym?

Jęczmień przewódkowy jest obecnie w fazie krzewienia. Wydaje się, że rośliny są mocne i pokonają chorobę w podobny sposób jak jęczmień ozimy. To jednak złudny wniosek. Jęczmień przewodowy stracił już ochronne działanie zaprawy nasiennej (mogą działać jeszcze zaprawy z grupy karboksamidów, ale ich skuteczność z tygodnia na tydzień spada). Nie jest jednak tak silnie rozwinięty jak jęczmień ozimy. Mamy ponadto...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2025 11:12