Zboża wysiane w optymalnym terminie weszły w zimę bardzo dobrze rozwinięte, pszenice i pszenżyto wykształciły przynajmniej 3–4 mocne rozkrzewienia, a jęczmienie 6–7. Jednak bardzo chłodna wiosna opóźniła wegetację i rośliny nie miały do 1. dekady kwietnia możliwości na dobre jej rozpocząć. Ocieplenie przyszło dopiero w drugiej dekadzie kwietnia, niestety obciążone ryzykiem przymrozków.
– Na optymalnie wysianych plantacjach pierwszy zabieg skracania w niektórych rejonach może być już za nami, ale na późniejszych wszystko zależało od pogody. Zanim podejmiemy decyzję o zabiegu, pamiętajmy, że regulatory mogą zarówno przyspieszyć, jak i zahamować rozwój roślin. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, aby ich nie stosować bezpośrednio przed lub po przymrozku – przekonuje prof. Schönberger z N.U. Agrar.
CCC i spółka
Syntetyczne regulatory wzrostu można podzielić na dwie grupy:
- inhibitory syntezy giberelin (CCC, chlorek mepikwatu, trineksapak etylu, proheksadion wapnia, triazole) – stymulują krzewienie zbóż, powodują zahamowanie syntezy giberelin (fitohormonów odpowiedzialnych za wydłużanie tkanek) zwiększając tym samym aktywno...