StoryEditor

Skrzypionki w natarciu

Na zbożach masowo pojawiają się skrzypionki. Nawet na tych plantacjach, na których już zwalczano tego szkodnika. Warto zatem dokładnie sprawdzić uprawy.
29.05.2018., 10:05h

Szkodnik występuje praktycznie we wszystkich gatunkach zbóż. W naszych warunkach klimatycznych w roku pojawia się jedno pokolenie. Larwy mogą uszkadzać zboża od początku fazy liścia flagowego do dojrzałości mlecznej ziarna, a nawet dłużej. Pamiętajmy, że skrzypionki pojawiają się nie tylko na zbożach ozimych, ale także jarych, dla których larwy są wyjątkowo niebezpieczne. 

Przy obecnie panujących temperaturach larwy lepiej zwalczać środkami opartymi na substancjach fosforoorganicznych, jak dimetoat czy chloropiryfos (nie każdy jednak preparat z tą substancją ma rejestrację przeciwko skrzypionkom). Pyretroidy mogą okazać się mało skuteczne – działają one najlepiej w temperaturze do 20°C.


Szkodnik występuje też na kwitnącym już życie – na tym etapie rozwoju tego gatunku nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów, bo mogą one poważnie zakłócić zapylenie i drastycznie zmniejszyć plon.

Przypomnijmy, że sygnałem do zabiegu zwalczania skrzypionki według integrowanej ochrony roślin jest obecność 1–1,5 larwy/źdźble w przypadku zbóż ozimych i 0,5–1 larwa/źdźble w przypadku zbóż jarych.

Wszystkie środki ochrony roślin znajdziesz w jednym miejscu w naszej bazie!

jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 05:16