Dzięki temu, że mączniak wywoływany jest przez grzyb będący pasożytem bezwzględnym jego zwalczanie można przeprowadzić nawet wtedy, kiedy objawy choroby pojawią się już na liściach. Grzyb rozwija się bowiem tylko na żywej tkance i korzysta z soków roślin. Z tymi sokami więc może dotrzeć do niego substancja grzybobójcza. Dlatego właśnie nawet kiedy mamy już zaawansowanego mączniak to możemy go jeszcze zniszczyć. Do grzybów odżywiających się w taki sam sposób zaliczamy też te wywołujące rdze czy łamliwość źdźbła.
Do infekcji grzybem wywołującym mączniaka może dojść już w temperaturze 5°C, jednak optymalne temperatury to 12–20°C. Infekcja może jednak zachodzić nawet przy temperaturze 30°C. Wymagana jest do tego wilgotność powietrze przynajmniej 50%, a im jest ona wyższa, tym infekcja zachodzi sprawniej.
Mączniak prawdziwy to choroba o wysokim stopniu specjalizacji. Oznacza to, że w obrębie grzyba wywołującego chorobę wyróżnia się formy specjalne porażające określone gatunki zbóż i traw oraz rasy fizjologiczne, które porażają określone odmiany. Mączniak może też uodparniać się na substancje czynne fungicydów, np. triazoli. Dl...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Skutecznie zwalczyć mączniaka
Mączniak prawdziwy to jedna z najczęściej występujących chorób w zbożach. Jej zwalczanie jednak można sprawnie przeprowadzić.