Izby rolnicze w Niemczech mają w statucie prowadzenie nie tylko działalności na styku praktyki i polityki, ale też szeroko zakrojonej działalności doradczej oraz badań ukierunkowanych na to doradztwo. Ma to tę zaletę, że czas pomiędzy skrystalizowaniem potrzeb rolników, a szukaniem rozwiązań jest krótki. Jednym z prowadzonych od wielu lat programów jest badanie skuteczności fungicydów zbożowych. Prezentujemy wyniki najnowszych badań i wnioski, jakie na ich podstawie wyciągnięto.
Zobacz także: Odmiany mieszańcowe mogą zwiększyć areał żyta jarego
Prezentowane wyniki nie są zaleceniami do stosowania wprost w Polsce. Wynika to z kilku przyczyn:
- presja patogenów w rejonie prowadzonych badań, czyli w Nadrenii-Północnej Westfalii (zachodniej części Niemiec), w klimacie zbliżonym do oceanicznego, jest wyższa, a przez to efektowność ekonomiczna fungicydów jest zwykle lepsza;
- na tamtym terenie jest inna częstość występowania ras patogenów odpornych na substancje fungicydowe;
- zapisy w etykietach niemieckich fungicydów, choć zbliżone do polskich, mogą być inne, zwłaszcza pod względem dawek i terminów stosowania.
Mimo powyższych możliwych rozbieżności, można badania niemieckie traktować jako wskazówkę do sporządzania strategii na naszych polach. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na zmiany we wrażliwości patogenów w wyniku ciągłego zjawiska uodparniania, które zwykle z pewnym opóźnieniem dociera na polskie pola. Zauważalne stają się też zmiany trendów pogodowych, które wpływają na rozwój chorób. Te jednak mają odwrotny kierunek – pogoda w Nadrenii staje się latem bardziej sucha (w ubiegłym roku jednak tak nie było).
Rdza się uodparnia - skuteczności karboksyamidów
Jednym z wniosków, jakie płyną z badań izbowców w Niemczech, jest zauważalne osłabienie skuteczności karboksyamidów wobec sprawcy rdzy brunatnej. Zauważają oni jednak, że choć z jednej strony pojawia się coraz więcej odporności, a z drugiej mamy coraz mniej substancji czynnych, to nowe produkty zastosowane we właściwym momencie nadal mogą utrzymać zdrowotność plantacji.