StoryEditor

Sprawdź, czy masz już mszyce na jęczmieniu! Lista środków do zwalczania

Pogoda sprzyja występowaniu szkodników we wszystkich uprawach ozimych. Jeśli chodzi o jęczmień, to niebezpieczne są mszyce, nawet pojedyncze osobniki.

10.10.2024., 14:10h

Naloty mszyc na zboza ozime

Ciepło sprawia, że szkodniki pojawiają się na uprawach. W ostatnich dniach mamy temperatury dochodzące do 20°C, a noce też są stosunkowo ciepłe. Takie warunki sprzyjają nalotom mszyc na zboża ozime. Z pól znika kukurydza ziarnowa i to m.in. z niej na zboża przenoszą się szkodniki.

Takie warunki mają się utrzymać jeszcze kilka dni, więc koniecznie trzeba sprawdzić plantacje jęczmienia wysiane wcześniej. Nie chodzi tylko o pola, na których jęczmień ma 3 liście i więcej (zaczyna się już krzewić), ale też takie, gdzie rośliny są dopiero w fazie szpilki. W każdym z tych przypadków na roślinach są już mszyce. Przypominam, że sygnałem do zabiegu insektycydowego są pierwsze zaobserwowane osobniki. Nie należy tego lekceważyć, bo przenoszony przez mszyce wirus karłowatości jęczmienia mocno upośledza kondycję roślin i niekiedy już jesienią mogą one wykazywać symptomy wiroz, szczególnie na plantacjach wcześniej sianych. Ograniczenia we wzroście nie uda się nadrobić żadnym sposobem.

Zobacz także: Nawożenie i ochrona dla dobrego przezimowania zbóż ozimych i rzepaku

Jak monitorować obecność mszyc?

Mszyc warto szukać na roślinach po spodniej stronie liści zbóż. Na tym etapie rozwoju liście są ustawione pionowo, więc łatwiej będzie je zaobserwować. Wraz z rozwojem i przejściem w fazę krzewienia liście będą się pochylać i wtedy łatwiej przeoczyć szkodnika.

Zarejestrowane środki na mszyce w jęczmieniu

Jeśli chodzi o jęczmień to niestety nie poszalejemy z insektycydami, ale mamy zarejestrowane rozwiązanie. Po raz kolejny dostępny jest czasowo insektycyd Karate Zeon zawierający lambda-cyhalotrynę. Można go stosować do 30 listopada.

image
tab mszyce zboża jesień
FOTO:

Nie tylko szkodniki - mączniak, rdza i plamistość siatkowa

Niestety do złych wiadomości należy zaliczyć w tym roku bardzo szybki pojaw chorób na zbożach.

Mączniak potrafi występować na pszenicy czy jęczmieniu, które mają zaledwie 2 liście, ale zdarzają się też objawy choroby na szpilce. Na jęczmieniu standardowo jest oczywiście plamistość siatkowa, zwłaszcza na plantacjach uprawianych bezorkowo i gdzie często przypadają zboża. Porażenie w niektórych przypadkach może być już dość silne.

image

Jakie regulatory wzrostu można stosować w integrowanej produkcji?

Na pszenicy oprócz mączniaka mamy też rdzę brunatną, która przechodzi na zboża z dziko rosnących traw czy samosiewów zbóż. Porażenie będzie też większe tam, gdzie zastosowano zaprawę jednoskładnikową. Przy większej presji choroby, np. w sytuacji większej ilości resztek pożniwnych będących źródłem choroby, działanie zaprawy będzie słabsze. Na tym jednak etapie nie wykonuje się jeszcze zabiegu nalistnego fungicydem. Jednak jeśli zboże wejdzie w fazę krzewienia i presja patogenów będzie duża, konieczny może okazać się zabieg.

Pamiętajmy też, że np. mączniaka czy rdzę już widoczne na roślinach fungicydy nam ograniczą. Plamistości siatkowej natomiast czy septoriozy na pszenicy obecnych już na roślinach nie zwalczy nam nalistny fungicyd, ale może zabezpieczyć przed kolejnymi infekcjami. Standardowo w tym celu stosuje się fenpropidynę lub triazole, jednak w tym drugim przypadku, co powtarzamy niemal do znudzenia zawsze przy okazji tej grupy substancji, ważna jest temperatura – przynajmniej 10°C średniej dobowej do właściwego wchłonięcia i przemieszczania w roślinie (trizaole działają systemicznie).

image

Jesienne zwalczanie mszyc w zbożach. Jakie substancje są zarejestrowane?

Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. styczeń 2025 16:14