Po ustąpieniu tych warunków okazało się, że plantacje zbóż są żółte lub brązowe, a rzepaki przebarwiły się na kolor białawy. Po dokładniejszym przyjrzeniu się roślinom okazuje się, że uszkodzeniom w głównej mierze uległy liście, które wystawały ponad skromną okrywę śnieżną i były wystawione na mróz. Pozostała część roślin prezentuje się dobrze. Tam, gdzie wystąpiła okrywa lodowa przed opadami śniegu istniała obawa, że rośliny mogą się dusić z braku powietrza.
Skutki wystąpienia lodu jednak nie okazały się tak tragiczne. Lustracja pól potwierdziła, że rośliny są w dobrej kondycji.
Żeby jednak mieć pewność prezentujemy szybki test, który zobrazuje stan roślin (patrz zdjęcia). Test przeprowadza się na zbożach.
- Z plantacji należy pobrać kilka roślin wraz z bryłą ziemi, tzw. monolitem glebowym (fot. 1).
- Następnie korzenie roślin płucze się w wodzie (fot. 2).
- Liście ucina się 3–4 cm nad węzłem krzewienia (fot. 3) i tak przygotowane rośliny układa się na ligninie lub ręcznikach papierowych zwilżonych wodą (fot. 4).
- Całość odkładamy w ciepłe miejsce.
- W zależności od stanu roślin wynik może być widoczny już po 12 godzinach w postaci odrostów z wnętrza uciętych rozkrzewień (fot. 5).
Relacje z terenu (patrz: newsletter uprawowy TAP z 12 lutego 2014 r.) są zgodne, że oziminy na dziś są w dobrej formie i jeśli nie przyjdzie nagła zmiana warunków atmosferycznych (silny mróz), to nic im nie zagraża.
Oprócz kondycji roślin warto też zwrócić uwagę na choroby: suchą zgniliznę na rzepaku i choroby liści zbóż (mączniak, septorioza). Są one obecne lokalnie w dość dużym nasileniu i jeśli ciepłe warunki się utrzymają, to ich presja będzie duża, co być może wymusi zastosowanie wczesnego zabiegu fungicydowego. jd, bie