Pierwszy w 2024 roku raport IUNG-PIB zawiera wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2477 gmin Polski oraz aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w oparciu o kategorie gleb.
Najmniej opadów było centralnym pasie Polski
Z raportu IUNG - PIB wynika, że w pierwszym okresie raportowania (od 21 marca do 20 maja br.) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -92 mm.
- Największe niedobory wody notowano na terenach Niziny Śląskiej od -150 do-169 mm oraz na obszarze Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej (we wschodniej części)a także we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej od -120 do -149 mm. W północnych oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze od -50 do-59 mm. Na pozostałym obszarze Polski niedobory wody wynosiły -60 do -119 mm - czytamy w raporcie IUNG-PIB.
Susza rolnicza w 14 województwach!
Agrometeorolodzy z Puław po analizie występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzili wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. W ich ocenie straty w plonach monitorowanych upraw wynoszą przynajmniej 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
W raporcie IUNG- PIB od 21 marca do 20 maja br. susza rolnicza występowała na terenie województw:
- Lubelskiego,
- Łódzkiego,
- Dolnośląskiego,
- Wielkopolskiego,
- Świętokrzyskiego,
- Opolskiego,
- Lubuskiego,
- Mazowieckiego,
- Kujawsko-pomorskiego,
- Podkarpackiego,
- Śląskiego,
- Zachodniopomorskiego,
- Warmińsko-mazurskiego,
- Podlaskiego.
Susza w zbożach ozimych i jarych
W ocenie agrometeorologów we wspomnianym okresie susza występowała w czterech uprawach:
- Zbóż jarych,
- Zbóż ozimych,
- Truskawek,
- Krzewów owocowych.
Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych.
- Suszę w tych uprawach notowano w 1025 gminach (41,38% gmin Polski). Suszę notowano na obszarze 8,27% gruntów ornych kraju - czytamy w raporcie suszowym.
Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Stwierdzono ją w 858 gminach (34,64% gmin Polski) oraz na obszarze 5,88% gruntów ornych kraju.
W wyniku suszy ucierpiały także uprawy truskawek. Notowano ją w 684 gminach (27,61% gmin Polski) i na obszarze 4,32% gruntów ornych kraju.
Suszę rolniczą stwierdzono również w uprawach krzewów owocowych. Odnotowano ją w 51 gminach (2,06% gmin Polski) i na obszarze 0,17% gruntów ornych kraju.
oprac. bcz na podst IUNG-PIB w Puławach
Grafika: Canva/Czubiński/IUNG-PIB