StoryEditor

Syngenta – nowa era w zaprawianiu zbóż

 Wprowadzenie na rynek nowej zaprawy do zbóż – Vibrance Gold 100 FS – przez firmę Syngenta stało się pretekstem do odwiedzenia centrum badawczo-rozwojowego tej firmy, położonego w miejscowości Stein w Szwajcarii. Jest to jedna z trzech najważniejszych placówek doświadczalno-badawczych Syngenty na świecie. Rocznie bada się tam ponad 24 tys. substancji i hoduje w szklarniach ok. 10 mln roślin testowych.
21.07.2014., 09:07h

W Stein nie tylko opracowuje się nowe molekuły, służące następnie do tworzenia środków ochrony roślin, ale także monitoruje się jakość preparatów już dostępnych na rynku i w handlu. Jak podkreślał dr Alain Gaume – szef badań nad zaprawami – celem jest tworzenie jednego produktu rocznie, lecz od pomysłu do wprowadzenia na rynek nowej substancji potrzeba 8 lat i około 280 mln $.

W Stein mieści się także instytut badań nad zaprawami nasiennymi firmy Syngenta. Testuje się tam m.in. zaprawy na rzeczywistych urządzeniach do zaprawiania, ocenia się jakość zaprawiania, a także analizuje się współdziałanie zapraw i nasion oraz prowadzi się szkolenia i warsztaty z zakresu sposobów i technik zaprawiania.

Najnowszym „dzieckiem“ instytutu w Stein w segmencie zapraw jest właśnie Vibrance Gold 100 FS. W jednostce tej wytworzono substancję grzybobójczą o nazwie sedaksan, należącą do grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI), zsyntetyzowaną specjalnie z myślą o zaprawach. Oprócz sedaksanu (50 g/l) w skład zaprawy Vibrance Gold wchodzi także fludioksonil (25 g/l), który znany jest już rolnikom z kukurydzianej zaprawy Maxim oraz difenokonazol (25 g/l) – substancja z grupy triazoli.

Ta trójskładnikowa kombinacja substancji grzybobójczych, zdaniem przedstawicieli firmy Syngenta, działa stymulująco na rozwój systemu korzeniowego i zabezpiecza nasiona zbóż przed szeregiem chorób, takich jak np. pleśń śniegowa, zgorzele siewek, śniecie czy głownie. Jest to także – jak na razie – jedyna zaprawa nasienna zarejestrowana w naszym kraju do zwalczania ostrej plamistości oczkowej zbóż. Zalecana dawka zaprawy wynosi 200 ml/100 kg ziarna.

 

mw

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 08:04