StoryEditor

Szeroki wybór odmian pszenicy ozimej

Krajowy rejestr zawiera 128 odmian pszenicy ozimej. Wiele z nich badanych jest w cyklu PDO, dzięki czemu rolnicy mają do dyspozycji bieżące oceny cech użytkowych i agrotechnicznych, zwłaszcza poziomu plonowania.
23.07.2021., 14:07h
Następny sezon uprawy zbóż ozimych zbliża się wielkimi krokami, trzeba więc niebawem podjąć decyzję, którą odmianę wysiać. Plonującą najwyżej, mniej – ale stabilnie – odporną na patogeny, czy stresowe czynniki środowiska. Podpowiedzi udzielają wyniki badań PDO. Tym razem publikujemy je dla pszenicy ozimej.
Rekomendacja ułatwia wybór
Liczba odmian pszenicy ozimej oferowanych na rynku, zarówno z Krajowego rejestru (KR), jak i ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA) jest bardzo duża. Wybór właściwej odmiany jest więc wyjątkowo trudny i wymaga m.in. śledzenia aktualnych wyników porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO). Dużym ułatwieniem w trafnym wyborze odmiany pomocne są "Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa" (LOZ). Wykazy te tworzone są regionalnie, na szczeblu poszczególnych województw i corocznie aktualizowane. Warunkiem umieszczenia odmiany na tej liście są co najmniej 2-letnie dobre wyniki w doświadczeniach PDO w danym rejonie lub jednoroczne, w przypadku tzw. rekomendacji wstępnej, dlatego nie ma na nich odmian najnowszych. W roku 2021 na LOZ znajduje się łącznie 41 odmian, w tym jedna z CCA. W niemal wszystkich województwach rekomendowane są odmiany Artist i RGT Kilimanjaro...
Cały artykuł, wraz z komentarzem ocen cech rolniczo-użytkowych oraz opisem nowych odmian pszenicy ozimej, przeczytasz w nowym wydaniu 8/2021 „top agrar Polska”, na str. 84–91.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:22