StoryEditor

Unikaj azotu azotanowego przed zimą. Jakie formy azotu stosować jesienią?

Stosowanie nawozów z azotem o tej porze roku jest ograniczone przez przepisy programu azotanowego. Są jednak odstępstwa od tych reguł. Ponadto, także z agrotechnicznego punktu widzenia, lepiej jest unikać nadmiernych dawek tego składnika, a jeśli już go zastosujemy, to lepiej unikać formy azotanowej, czyli saletrzanej. Dlaczego tak jest i czym ją zastąpić?

02.11.2024., 11:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie formy azotu stosować jesienią?
  • Jak azot azotanowy wpływa na opłacalność produkcji?
  • Jak azot azotanowy wpływa na fizjologię i zdolność hartowania?

O możliwościach zastosowania zgodnie z prawem azotu o tej porze roku pisaliśmy wczoraj. Choć nie ma wielu możliwości zastosowania nawozu z azotem, to przy splocie okoliczności i odrobinie wysiłku nie jest to działanie tak trudne. Jednak do stosowania o tej porze azotu należy podchodzić z rozsądkiem.

Jakie formy azotu stosować jesienią?

Jeśli stosujemy w listopadzie (lub czasem nawet później) azot, to pamiętajmy, aby unikać formy azotu azotanowego (tzw. saletrzanego – N-NO3). Formę taką zawierają nawozy typu saletra amonowa i typu saletrzak (50% azotu jest w tej formie). Jednak zawierają ją także inne nawozy, jak r.s.m., saletrosiarczany, np. Saletrorasn czy rzadko w rolnictwie stosowane saletry wapniowa, sodowa czy potasowa.

Powszechniej używane saletrosiarczany i r.s.m. mają znaczne mniej azotu azotanowego w stosunku od innych form azotu niż saletra amonowa i saletrzak. Jednak i tak nie ma co ryzykować ich stosowania. Azotu azotanowego nie zawiera mocznik. Ten jednak też nie powinien być stosowany o tej porze roku, ponieważ za...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 14:40