StoryEditor

Uprawa ekologiczna jęczmienia - badania przydatności odmian konwencjonalnych w COBORU

Oczekiwany wzrost upraw ekologicznych w UE wymaga badań przydatności odmian do tego kierunku produkcji. Od kilku lat prowadzi je u nas COBORU, są już ich pierwsze wyniki.
NASZA AUTORKA
Joanna Szarzyńska
COBORU, Słupia Wielka
08.12.2023., 09:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Konwencjonalne odmiany do uprawy w reżimie ekologicznym
  • Doświadczenia ekologiczne z jęczmieniem jarym - zakaz nawozów mineralnych azotowych
  • Obsada roślin w uprawie ekologicznej
  • Dojrzałość i plon ziarna
  • Wilgotność i MTZ
  • Presja chorób w uprawach ekologicznych
  • Liczba kłosów produkcyjnych
  • Ocena zachwaszczenia

W ramach PDO pierwsze doświadczenia odmianowe ze zbożami prowadzone w warunkach rolnictwa ekologicznego założono jesienią 2002 r., w gospodarstwie pokazowym w Chwałkowicach, podlegającym Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W 2013 r. COBORU wydzieliło do tego celu pole w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Węgrzcach, gdzie oceniano w wyznaczonym kierunku odmiany pszenicy ozimej i ziemniaka.

Większy zasięg tego typu badań COBORU wprowadziło po 2021 r., kiedy UE poprzez projekty "Od pola do stołu", "Europejskiego Zielonego Ładu" i "Unijną strategię na rzecz bioróżnorodności" nałożyło na kraje członkowskie m.in. wymóg znaczącego zwiększenia upraw ekologicznych. W tym celu ośrodek wytypował 10 stacji doświadczalnych, reprezentujących różne rejony kraju.

Zobacz także: Największa susza od lat, a rolnikowi wyliczono tylko 1,99 proc. strat! Czy aplikacja suszowa dobrze działa?

Konwencjonalne odmiany do uprawy w reżimie ekologicznym

Od sezonu 2022/2023 COBORU objęło tego typu badaniami wiele gatunków, a ich głównym wyzwaniem było wybranie spośród badanych w ramach PDO konwencjonalnych odmian przydatnych do uprawy w reżimie ekologicznym. Poza zbożami COBORU testuje obecnie w doświadczeniach ekologicznych także odmiany:

  • gryki,
  • grochu siewnego,
  • łubinu wąskolistnego,
  • łubinu żółtego,
  • kukurydzy ziarnowej,
  • kukurydzy kiszonkowej,
  • soi i ziemniaka.

Do doświadczeń ekologicznych zbóż, w tym jęczmienia jarego wybrano odmiany, które w badaniach PDO charakteryzowały się:

  • większą odpornością na choroby powodowane przez grzyby, głównie te występujące na liściach;
  • większą wysokością roślin, dzięki czemu mają większą zdolność do konkurowania z chwastami;
  • krótszym okresem wegetacji, gdyż odmiany wcześniej dojrzewające w mniejszym stopniu porażane są przez choroby;
  • wysokim plonem na przeciętnym poziomie agrotechniki.

Doświadczenia ekologiczne z jęczmieniem jarym - zakaz nawozów mineralnych azotowych

W COBORU doświadczenia ekologiczne z jęczmieniem jarym prowadzone są tylko na przeciętnym poziomie agrotechniki, a materiał siewny nie jest zaprawiany. W badaniach tych obowiązuje też zakaz stosowania mineralnych nawozów azotowych. W zależności od potrzeb zaleca się natomiast użycie mineralnych nawozów potasowych, fosforowych, magnezowych i wapniowych.

W tej technologii duże znaczenie ma przedsiewna uprawa roli. Po wcześniej zbieranych przedplonach zaleca się płytkie i dobre wymieszanie resztek pożniwnych z glebą. Zabieg stwarza też warunki do szybkiego kiełkowania nasion chwastów oraz osypanych nasion rośliny przedplonowej, aby kolejną uprawą mechaniczną wyeliminować je z pola, zwłaszcza uciążliwe chwasty wieloletnie. Podorywka ogranicza ponadto straty wody z gleby poprzez przerwanie podsiąkania kapilarnego.

Obsada roślin w uprawie ekologicznej

Przy ustalaniu ilości wysiewu poszczególnych odmian uwzględnia się ich masę 1000 ziaren (MTZ), zdolność kiełkowania oraz zalecaną dla nich obsadę ziaren/m2, zależnie od rolniczej wartości gleby danej lokalizacji. Obsada nasion w doświadczeniach ekologicznych z jęczmieniem jarym wynosi 350 szt./m2 i jest zwiększona o 50 szt./m2 w stosunku do konwencjonalnych badań PDO. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka słabych wschodów na skutek presji patogenów czy szkodników niezaprawionego ziarna oraz ograniczenie skutków potencjalnego deficytu wody w glebie – gorszego jej doprawienia, czy zwiększenie konkurencyjności młodych roślin wobec chwastów. W doświadczeniach ekologicznych zwalcza się je kilkakrotnym przejazdem sprężynowym zgrzebłem prętowym.

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
NASZA AUTORKA<br/>Joanna Szarzyńska<br/>COBORU, Słupia WielkaNASZA AUTORKA
Joanna Szarzyńska
COBORU, Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 23:33