StoryEditor

Uprawa zerowa – jakie doświadczenie litewskich rolników można wykorzystać na naszych polach?

Na Litwie panuje surowszy klimat od naszego oraz z reguły są tam słabsze gleby. Za to ukształtowanie terenu, czyli wielka równina bez większych skłonów oraz olbrzymie pola pozwalają rolnikom na wykorzystanie sprzętu o dużych szerokościach roboczych, w tym do uprawy zerowej.

11.10.2024., 11:02h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Podobna historia i podobna struktura gospodarstw rolnych
  • Reportaż: Pszenica bezpośrednio po bobiku
  • Pszenica zawsze wysiewana z nawozem
  • Reportaż: Wyka pannońska ważniejsza niż pszenica
  • Mieszanka popolonowa pod jare
  • Reportaż: Największa prywatna farma na Litwie
  • Uprawa ekologiczna się nie opłaciła
  • Obecność bydła to gnojowica i obornik

Nasz północno-wschodni sąsiad ma warunki nieco zbliżone do Suwalszczyzny. Różni się jedynie łagodniejszym ukształtowaniem terenu i pozornie mniejszą liczbą lasów. Na większości obszaru gleby są piaszczyste, naturalnie kwaśne, a na północy Litwy słynne kopalnie torfu. Natomiast środkowy pas ma gleby lepsze, często gliny nadające się nawet pod uprawę buraka cukrowego.

Jednak na większości obszaru Litwy można uprawiać mniej wymagające gatunki. Dzięki odmianom o krótkim FAO hoduje się tutaj dużo kukurydzy, żyta, owsa. Natomiast w żyznym pasie królują pszenica, rzepak bobik i groch.

Podobna historia i podobna struktura gospodarstw rolnych

W strukturze gospodarstw na Litwie mamy mnóstwo maleńkich, kilkuhektarowych gospodarstw, powstałych po odłączeniu kraju od ZSRR na początku lat 90. XX wieku, czyli po uwolnieniu ziemi z kołchozów (gospodarstw spółdzielczych). Gospodarze mają w nich po 1–2 sztuki bydła, czasem kilka sztuk mięsnych. Gospodarstwa te położone są na gorszych glebach i dominują u nich użytki zielone....

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:34