StoryEditor

W skupach mały ruch i ceny stoją w miejscu

Od naszej ubiegłotygodniowej sondy większość skupów nie zmieniła cen. Sporadyczne spadki notuje pszenica konsumpcyjna. Prawie wszędzie natomiast potaniał rzepak.
27.08.2015., 14:08h

Stagnacja cen związana jest z zakończeniem żniw i dużo mniejszą podażą ziarna, które rolnicy sprzedają zaraz po zbiorze. Pszenica konsumpcyjna kosztuje od 630 (woj. dolnośląskie, lubelskie, lubuskie) do 670 zł/t netto w woj zachodniopomorskim. Jest to jednak cena za ziarno o zawartości białka przynajmniej 14%. Średnia cena tego zboża wynosi 634 zł, czyli nieco mniej niż przed tygodniem (641 zł/t netto). Pszenica paszowa kosztuje od 540 (woj. warmińsko-mazurskie) do 620 zł/t netto (woj. pomorskie, mazowieckie). Wzrosła nieco cena pszenżyta w niektórych punktach o 10 zł/t, np. w woj. pomorskim i wielkopolskim. Średnia cena tego zboża wynosi 521 zł/t netto.

Niespodzianką są dość spore spadki cen rzepaku. Wiele punktów oferuje za niego 1400 zł/t netto (woj. mazowieckie, warmińsko-mazurskie, łódzkie). Najdroższy jest w woj. lubuskim – 1530 zł/t netto.

Zauważyć można także ruch w cenach skupu kukurydzy. Choć nie wszystkie skupy podają jeszcze cenę tego zboża, to w niektórych już osiągnęło ono cenę 660 zł/t netto (woj. mazowieckie), 650 zł/t netto (woj. wielkopolskie). Skupy czekają jednak na rozpoczęcie żniw, a podawane ceny będą tzw. cenami dnia uzależnionymi od ilości surowca na rynku. W skupach jednak spodziewają się tendencji rosnącej jeśli chodzi o cenę kukurydzy.

Aktualne ceny – kliknij TUTAJ.

jd, fot. Sierszeńska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. styczeń 2025 03:11