Nikogo nie trzeba przekonywać do skracania zbóż ozimych – robi się to przede wszystkim, aby zapobiec ich wyleganiu. Nieco gorzej jednak jest z przekonaniem rolników, że zabieg ten warto także zaplanować w zbożach jarych, które w tym względzie są traktowane po macoszemu. Zapewne w dużej mierze wynika to z faktu, że w tych uprawach często w okresie przypadającym na wykonanie zabiegu skracającego występują niedobory wody czy wręcz susza.
Komplikuje to znacznie strategię regulacji łanu zbóż jarych, dlatego wielu producentów składa broń i rezygnuje z tego zabiegu. A przecież jest rozwiązanie – wystarczy nieco przyspieszyć ten zabieg i zaplanować go jeszcze przed spodziewanymi niedoborami wody. Problemem też nie powinna być dostępność preparatów zapobiegających wyleganiu zbóż jarych, ponieważ wiele ze środków zarejestrowanych w zbożach ozimych ma także rejestrację w formach jarych (tab. 1.).
Uwaga na temperaturę: Drugą – równie ważną – kwestią jest odpowiednia temperatura podczas zabiegu. Preparaty z grupy inhibitorów syntezy giberelin, tj. CCC i inhibitory ALS (głównie herbicydy sulfonylomocznikowe) wykazują działanie skracające już przy temperaturze powyżej 5°C, przy zastosowaniu ich z adiuwantem. Należy pamiętać także, aby nie stosować retardantów przed spodziewanymi przymrozkami.
Na działanie preparatów skracających źdźbło duży wpływ mają także wzrastające temperatury. Gdy wynoszą one ponad 18°C, dawkę preparatu należy zmniejszyć prawie o połowę w porównaniu ze stosowaniem środka przy temperaturze 12°C.
Z kolei triazole, trineksapak etylu i proheksadion wapnia wymagają powyżej 8°C, a etefon można zastosować przy temperaturze powyżej 15°C. Wzrost temperatury w ciągu dnia do 23°C może jednak pogorszyć działanie etefonu, a jej wzrost powyżej 25°C powoduje, że zabieg tą substancją należy wykonać wieczorem, aby nie pogłębiać stresu u roślin.
Uwzględniając opady i temperaturę, można, a wręcz warto skracać zboża jare. Poniżej przedstawiono możliwe sposoby podejścia do problemu stosowania regulatorów wzrostu w wybranych zbożach jarych. Różne warianty podejścia do tego zagadnienia przedstawiają także rysunki 1., 2. i 3. mwal