Jeśli siewy pszenicy były opóźnione i wiosną plantacja jest w słabej kondycji, słabo rozkrzewiona to należy najpierw roślinom podać azot w dawce około 60–100 kg/ha, najlepiej w formie azotanowej (np. saletra). Teraz jest na to dobry moment, o ile oczywiście możliwy jest wjazd w pole. Następnie na dobrze zaopatrzone w N zboże, które ma 4-6 liści stosujemy regulatory wzrostu połączone z mikroelementami i fosforu, który na tym etapie wzrostu rośliny jest słabo dostępny, a zredukowany po zimie system korzeniowy nie może go pobrać.
Dokrzewianie regulatorem najlepiej zadziała przy wcześniejszym nawożeniu azotem. Odżywiona roślina jest pobudzona do wzrostu, a regulator zostaje pobrany przez odbudowany aparat asymilacyjny głównego pędu. Poprzez zahamowanie jego wzrostu umożliwia rozwój pozostałych źdźbeł. Zabieg ten nie ma wpływu na późniejsze skracanie plantacji.
Do tego zabiegu najlepiej zastosować CCC (chlorek chloromekwatu). Działa on do 10 dni. Bezpiecznie stosować go w początkowych fazach wzrostu, gdy korzenie przybyszowe roślin osiągną długość 3 cm (BBCH 22-25). Minimalna wymagana temperatura to 8oC. Dawka to 200-500 g/ha CCC w zależności od stopnia rozwoju roślin (np. 0,26–0,66 l/ha preparatu zawierającego 750 g/l CCC, słabsze rośliny wymagają wyższych dawek substancji).
jd, fot. Daleszyński