Pierwsze nawożenie wiosenne
Rośliny, które są zbyt wyrośnięte, ale osłabione w wyniku podtopień, czy niedoboru powietrza oraz składników pokarmowych będą wymagały konkretnego nawożenia wiosennego w tym interwencyjnego dokarmiania dolistnego.
Ważna okrywa śnieżna
Dużą role w przezimowaniu roślin odgrywa obecność okrywy śnieżnej, która ochrania przed znacznymi spadkami temperatur.
- Okrywa śnieżna zapobiega przemarzaniu roślin, łagodzi wahania temperatury powietrza oraz chroni przed mroźnym wiatrem, w wyniku którego temperatura odczuwalna jest o wiele niższa niż notowana. Gleba oraz modyfikacja jej struktury warstwy ornej przez rozmycie, podtopienia wiosenne i jesienne, powodzie oraz chwilowe nadmiary opadów atmosferycznych będzie wymagała odpowiednich wiosennych zabiegów. Wsparcie to musi uwzględnić m.in. zabiegi fungicydowe, gdyż wilgotna i mokra jesień sprzyjała rozwojowi chorób – zaznaczono na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.
Zobacz także: Miedź i siarka – „multimiejscowe” substancje powierzchniowe w roślinach rolniczych
Jeżeli rośliny będą odcięte od powietrza w glebie, to stwarza to bardzo dogodne warunki do rozwoju chorób grzybowych takich jak zgorzel siewek, czy zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.
- Ważnym grzybem chorobotwórczym w okresie wiosennym, który ma dogodne warunki do rozwoju przy zwiększonej wilgotności jest oprócz wymienionych grzybów również Zymoseptoria tritici, który powoduje paskowaną septoriozę liści. Na terenach po-powodziowych, na takich gatunkach zbóż ozimych jak: żyto, jęczmień i pszenżyto należy spodziewać się także grzyba powodującego rynchosporiozę zbóż (R. secalis).
Nie zapominaj o lustracji pola
Najważniejsza jest jednak obecność rolnika na polu i systematyczne lustrowanie upraw, pod kątem nietypowych objawów, jak:
- pożółknięcia,
- przebarwienia,
- słabsza kondycja roślin.
Szybkie wykrycie zagrożenia pozwala na skuteczną reakcję.
Zapraszamy do Olsztyna, Minikowa i Wrocławia na SEMINARIA UPRAWOWE
Wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli się zapisać, zapraszamy na nasze seminaria już od:
- 7 stycznia w Olsztynie,
- 8 stycznia w Minikowie
- 9 i 10 stycznia we Wrocławiu.
- on-line 10 stycznia
Was, którzy nie będą mogli dojechać, zapraszamy do skorzystania z opcji on-line, którą przewidzieliśmy na 10 stycznia w piątek.
Przygotowaliśmy niezwykle bogaty program, który uzbroi Was w wiedzę i porady na nowy sezon wegetacyjny. – Każdy rok jest albo bardzo, albo tylko trochę różny od poprzedniego, dlatego tak fascynujący ale i wymagający jest zawód rolnika, bo nie możemy postępować sztampowo i zawsze na każdym polu trzeba reagować indywidualnie do sytuacji – podkreśla prof. Schönberger. Przekonali się o tym rolnicy uczestniczący w naszych spotkaniach od lat, że w każdym sezonie mamy na polach potencjał rezerw i oszczędności do wykorzystania – trzeba tylko wiedzieć, gdzie, ile i jak… Odpowiemy na Wasze pytania.
Do zobaczenia na naszych seminariach!
Bernat Patrycja
oprac. na podst. Platforma Sygnalizacji Agrofagów
Fot: Sierszeńska