StoryEditor

Wyniki PDO owsa

Owies to dość szczególna uprawa w kraju. Ma w płodozmianie charakter rośliny fitosanitarnej i jest dość powszechny w uprawie jako mieszanka z jęczmieniem jarym.
29.01.2021., 16:01h
Owies stanowi cenny element płodozmianu zbożowego. Pozostawia dobre stanowisko. Owies wykazuje działanie fitosanitarne, dzięki wydzielaniu przez korzenie skopoletyny - swoistego alkaloidu. Uprawa jest możliwa na słabszych stanowiskach, ponadto owies wykazuje wyższą tolerancję na niskie pH gleby. Wynika to z mniejszej wrażliwości na nadmiar jonów glinu i manganu w glebie. Dobierając stanowisko do uprawy owsa należy zaznaczyć jednak wysokie wymagania wodne, toteż nie zaleca się uprawy na glebach lekkich, przepuszczalnych. Owies jest rośliną dnia długiego. Zaleca się wczesny termin siewu, gdyż opóźnienie wpływa m.in. na zmniejszenie ilości wiech oraz masy 1000 ziaren (MTZ).

Dobór odmian
Właściwy dobór odmiany jest jednym z czynników warunkujących osiąganie wysokich plonów oraz opłacalność uprawy. Producenci corocznie mierzą się z trudną decyzją, którą z dostępnych na rynku odmian wybrać, aby w określonych rejonach kraju była możliwa pełna realizacja potencjału plonotwórczego. Ostatni rok charakteryzował się wystąpieniem suszy. Niedobór wody w 2020 roku pojawił się już w kwietniu, co ograniczyło dostępność oraz możliwość pobrania ...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 02:27