StoryEditor

Wyniki PDO – poradnik uprawy pszenżyta

Ponadmilionowy areał pszenżyta ozimego w kraju wymaga użycia do siewu najlepszych odmian. Ich wybór trzeba wesprzeć wynikami PDO i Listą odmian zalecanych do uprawy.
21.06.2021., 12:06h
Pszenżyto ozime to ważne zboże, głównie paszowe, jednak w ostatnich latach jest dość mocno atakowane przez niektóre patogeny. W tym sezonie są to mączniak prawdziwy i rdza żółta. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wegetacji oraz zmniejszyć ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów uprawy, należy wesprzeć decyzję zakupu materiału siewnego wynikami badań PDO. Drugim cennym i praktycznym elementem zwiększającym powodzenie uprawy są przygotowane na ich podstawie Listy odmian zalecanych do uprawy (LOZ) w poszczególnych województwach.

Rejonizacja odmian
W Polsce przeważają gleby brunatne i płowe, które charakteryzują się średnią jakością agronomiczną. Warunki klimatyczne także są zróżnicowane, zatem rekomendacja odmian do poszczególnych rejonów uprawy jest bardzo przydatna dla praktyki i ma ułatwić producentom wybór tej najbardziej przystosowanej do warunków i potencjału technologicznego gospodarstwa. W tym sezonie najczęściej polecanymi do uprawy są wzorcowe odmiany Belcanto oraz Meloman, rekomendowane na LOZ aż w 15 województwach (patrz mapa). Świadczy to o bardzo dużej ich uniwersalności – przystosowania się do różnych gleb i...
Pozostało 26% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:19