
Kiedy pryskać zboża?
W niesprzyjających dla chorób warunkach, np. gdy będzie sucho, mamy nie więcej niż 50% zbóż w płodozmianie, stosujemy orkową technologię uprawy roli, można sobie pozwolić na oszczędności na fungicydach. Wtedy, gdy choć jeden z ww. czynników jest spełniony, a ochrona w T1 była wykonana pełnymi dawkami, to można zamiast zabiegów T2 i T3, wykonać jeden łączony, tzw. T2/T3.
Jeśli jednak presja chorób jest większa, zwłaszcza w okresie formowania górnych liści i początku kłoszenia, ochrona zbóż w ww. sposób może skończyć się epidemią rdzy, septoriozy paskowanej liści, DTR lub mączniaka (albo więcej niż jednej z tych chorób). Ryzko presji związane jest z pogodą (tą co była oraz prognozami). Dlatego niezależnie czy decydujemy się na zabieg łączony czy oddzielne opryskiwania T2 i T3, konieczna jest obserwacja warunków presji chorób. Tylko na tej podstawie podejmiemy trafną decyzję.
Zobacz także: Nawożenie dolistne zbóż - kiedy najlepiej dokarmiać uprawy?
Kiedy zatem przypadają te terminy i jakich używać fungicydów? Tutaj pojawiają się kolejne uwarunkowania i zależności. Piszemy o tym w artykule pt. Zwracaj uwagę na pogodę od str. 66 w numerze 4/2025 top agrar Polska.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 4/2025
czytaj więcejtcz