StoryEditor

Żadnych kompromisów w odchwaszczaniu zbóż. Co na maka i chabra?

Ten rok pokazał, jak zachwaszczenie zbóż potrafi nas zaskoczyć. Miotła, mak, chaber czy ostrożeń w tym roku górowały nad wieloma łanami. Skuteczne odchwaszczanie wymaga dłuższej niż jednoroczna strategii.

02.09.2024., 10:21h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Brak jesiennego odchwaszczania
  • Inne do kompletu - tobołki i fiołek
  • Odchwaszczanie zaczynamy już po żniwach
  • Pierwszy krok – podorywka
  • Ewentualnie poprawka

Brak jesiennego odchwaszczania

W tym roku nie brakowało łanów zbóż poprzerastanych chociażby miotłą. Nierzadko widoczne były czerwone maki, niebieskie chabry i ostrożeń. Z czego wynikał taki stan? Przyczyn może być kilka. Pierwsze wyjaśnienie, jakie się nasuwa to brak odchwaszczania jesiennego z różnych powodów. Nie pomagała pogoda, bo jak pamiętamy zeszłoroczna jesień była deszczowa i to skutecznie uniemożliwiało wykonanie zabiegu.

Zobacz także: Bardowscy i Wyzwanie X – jak plonowała pszenica i rzepak w tajemniczym projekcie?

Jeszcze trudniej o to było w późno sianej pszenicy. Druga z przyczyn może tkwić również w często padających i niejednokrotnie obfitych deszczach. Substancje działające w większości lub całkowicie odglebowo, np. diflufenikan (działanie 100% przez glebę), metrybuzyna (do 95%), pendimetalina (95%), prosulfokarb (90%), flufenacet (80%) czy chlorotoluron (70%) mogły zostać przemyte w głębsze warstwy gleby i ich działanie mogło zostać dość mocno osłabione (patrz ramka). Można bez większego pudła przyjąć, że wymienione substancje należą do jednych z najczęściej stosowanych jesienią w zbożach, a zwalczają one m.in. właśnie:...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. listopad 2024 05:16