StoryEditor

Żadnych kompromisów w odchwaszczaniu zbóż. Co na maka i chabra?

Ten rok pokazał, jak zachwaszczenie zbóż potrafi nas zaskoczyć. Miotła, mak, chaber czy ostrożeń w tym roku górowały nad wieloma łanami. Skuteczne odchwaszczanie wymaga dłuższej niż jednoroczna strategii.

02.09.2024., 10:21h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Brak jesiennego odchwaszczania
  • Inne do kompletu - tobołki i fiołek
  • Odchwaszczanie zaczynamy już po żniwach
  • Pierwszy krok – podorywka
  • Ewentualnie poprawka

Brak jesiennego odchwaszczania

W tym roku nie brakowało łanów zbóż poprzerastanych chociażby miotłą. Nierzadko widoczne były czerwone maki, niebieskie chabry i ostrożeń. Z czego wynikał taki stan? Przyczyn może być kilka. Pierwsze wyjaśnienie, jakie się nasuwa to brak odchwaszczania jesiennego z różnych powodów. Nie pomagała pogoda, bo jak pamiętamy zeszłoroczna jesień była deszczowa i to skutecznie uniemożliwiało wykonanie zabiegu.

Zobacz także: Bardowscy i Wyzwanie X – jak plonowała pszenica i rzepak w tajemniczym projekcie?

Jeszcze trudniej o to było w późno sianej pszenicy. Druga z przyczyn może tkwić również w często padających i niejednokrotnie obfitych deszczach. Substancje działające w większości lub całkowicie odglebowo, np. diflufenikan (działanie 100% przez glebę), metrybuzyna (do 95%), pendimetalina (95%), prosulfokarb (90%), flufenacet (80%) czy chlorotoluron (70%) mogły zostać przemyte w głębsze warstwy gleby i ich działanie mogło zostać dość mocno osłabione (patrz ramka). Można bez większego pudła przyjąć, że wymienione substancje należą do jednych z najczęściej stosowanych jesienią w zbożach, a zwalczają one m.in. właśnie:...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 14:41