Czy rosnące stężenie CO2 w powietrzu będzie sprzyjać większej produktywności zbóż, czy na odwrót? Okazuje się, że wraz z rosnącą zawartością CO2 w atmosferze, zmniejsza się zawartość białka syntetyzowanego przez rośliny zbożowe. To może doprowadzić do sytuacji, że do 2050 roku około 150 mln ludzi będzie cierpieć niedobory białka. Do takich wniosków doszli naukowcy z Harvard School of Public Health z Bostonu w USA.
Zawartość białka w ryżu i pszenicy obniży się o 8%, w jęczmieniu nawet o 14%. Obecnie 82% całej ludzkiej populacji pokrywa swe zapotrzebowanie na białko w diecie poprzez konsumpcję wszelakich rodzajów zbóż. Niekorzystny trend, odkryty przez naukowców, da się przede wszystkim we znaki w najuboższych krajach; to 18 państw, w tym najbardziej poszkodowane będą Indie, bliski Wschód oraz kraje południowoafrykańskie. W samych tylko Indiach, obniżenie się zawartości białka w zbożu i jednocześnie wzrost populacji spowodują, że niedobory białka odczuje 53 mln ludzi.
Warto zaznaczyć, że powyższe symulacje mają już potwierdzenie w praktyce. Argentyńskie państwowe Laboratorium Uprawy Roli i Produkcji Zwierzęcej opublikowało wyniki zawartości białka w soi ze zbiorów 2016/17. Wyniosła ona 37,1%, podczas średnia z minionego 20-lecia to 38,4%. W śrucie sojowej zawartość białka wynosi 37,5 – 38%, zamiast docelowego 46,5%. Argentyńscy analitycy podkreślają, że zawartość białka zależy w 60% od wpływu środowiska, a od genetyki tylko w 3%.
Opr. pł
StoryEditor
Zagrożony białkowy bilans
Jak sądzisz? Czy rosnące stężenie CO2 w powietrzu będzie sprzyjać większej produktywności zbóż, czy na odwrót? Przeczytaj, co odkryto.