StoryEditor

Zaprawa od Bayera o szerokim zakresie rejestracji

Jeszcze kilka lat temu, gdy pojawiały się nowe preparaty do ochrony roślin, miały one rejestrację w jednej, dwóch lub góra trzech uprawach. Tendencja jednak zmienia się i coraz częściej rejestrowane są środki o szerokim spektrum stosowania. Jednym z takich jest Redigo Pro 170 FS.
19.06.2017., 22:06h

Środek zawiera dwie substancje czynne: protiokonazol (z grupy triazoli) - 150 g/l i tebukonazol (także z grupy triazoli) - 20 g/l. Skład substancji jest wiec identyczny jak w znanej zaprawie Lamardor 400 FS. Inna jest jednak koncentracja i proporcje składników. Podczas gdy stosując Lamardor podajemy na 100 kg ziarna 5 g protiokonazolu i 3 g tebukonazolu to w Redigo Pro stosuje się na tę samą ilość ziarna 7,5-10 g protiokonazolu i 1-1,34 g tebukonazolu. Jak widać proporcje te zmieniły się na jeszcze większą korzyść protiokonazolu.

Zaprawa Redigo Pro ma bardzo szeroki zakres rejestracji. Można ją legalnie stosować we wszystkich zbożach: w pszenicy jarej i ozimej, jęczmieniu jarym i ozimym, w życie, w pszenżycie ozimym oraz w takich niszowych uprawach jak pszenica ozima twarda, owies czy pszenżyto jare.

Środek stosowany może być w dwóch dawkach. Firma Bayer rekomenduje go do zwalczania podstawowych chorób odnasiennych – głowni, pasiastości liści i śnieci w dawce 50 ml/100 kg nasion oraz w dawce o 1/3  wyższej (66,7 ml/100 kg ziarna) do zwalczania pleśni śniegowej zbóż i traw, pasiastości liści jęczmienia, plamistości siatkowej jęczmienia, zgorzeli siewek powodowanych przez różne grzyby w tym przez Fusarium. Zaprawianie wykonuje się w zaprawiarkach z dodatkiem 400-800 ml wody.

Wyniki badań jakie zaprezentowali specjaliści z firmy Bayer pokazują wyższą skuteczność środka niż dotychczasowa zaprawa oparta o te dwie substancje. Badania prowadzona na polach ze sztuczną inokulacją zarodnikami chorób odnasiennych, na wrażliwych odmianach oraz na polach o wysokie presji, np. fuzarioz.

Środek ma być pozycjonowany cenowo na atrakcyjniejszym poziomie niż zaprawa Lamardor. Będzie to więc zaprawa ze średniej półki cenowej. Preparat będzie dystrybuowany zarówno dla rolników indywidualnych, np. w opakowaniach od 1 l i do firm zaprawiających w wielkich opakowaniach.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 21:23