StoryEditor

Zboża: ceny w skupach zamrożone

Od kilku tygodni informujemy o kompletnym zastopowaniu cen skupu zbóż. Nie inaczej jest w tym tygodniu. Skupujący mówią o martwym okresie zarówno jeśli chodzi o ceny zbóż i ruch w skupach. Nie dotyczy to jedynie kukurydzy.
20.10.2016., 13:10h

Podczas dzisiejszej sondy najczęściej słyszaną odpowiedzią na pytanie o ceny skupu zbóż było "bez zmian". Symboliczne wahania na plus odnotowują pszenżyto czy pszenica paszowa, o 5–10 zł/t, co wynika jak zwykle z chwilowego i lokalnego zapotrzebowania na towar. Sporo punktów skupu albo nie zmienia cen od dłuższego czasu, albo w ogóle zawiesiło przyjmowanie towaru.

Ożywienie panuje tylko z kukurydzą ze względu na trwające żniwa. Nie obyło się bez ich komplikacji, bo w całym kraju przerywa je deszcz. Mimo tego że pada rolnicy przywożą ziarno do skupów. Wbrew oczekiwaniom skupujący twierdzą, że średnia wilgotność mokrego ziarna wynosi 22–28%. Zdarzają się, choć nieczęsto transporty z towarem o wilgotności powyżej 30%. Fakt zbierania "suchego ziarna" nastraja optymistycznie, jednak entuzjazm studzi spadek cen skupu mokrego ziarna. Ta obniżyła się o 10–30 zł/t. Najmniej za ten surowiec płacą w woj. wielkopolskim i pomorskim 320 zł/t netto, najwięcej natomiast w woj. dolnośląskim 370 zł/t. Suche ziarno kosztuje od 480 zł/t netto (woj. lubelskie) do 570 zł/t (woj. lubuskie). Pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, że za zia...

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 03:45