StoryEditor

Zboża: ceny w skupach zamrożone

Od kilku tygodni informujemy o kompletnym zastopowaniu cen skupu zbóż. Nie inaczej jest w tym tygodniu. Skupujący mówią o martwym okresie zarówno jeśli chodzi o ceny zbóż i ruch w skupach. Nie dotyczy to jedynie kukurydzy.
20.10.2016., 13:10h

Podczas dzisiejszej sondy najczęściej słyszaną odpowiedzią na pytanie o ceny skupu zbóż było "bez zmian". Symboliczne wahania na plus odnotowują pszenżyto czy pszenica paszowa, o 5–10 zł/t, co wynika jak zwykle z chwilowego i lokalnego zapotrzebowania na towar. Sporo punktów skupu albo nie zmienia cen od dłuższego czasu, albo w ogóle zawiesiło przyjmowanie towaru.

Ożywienie panuje tylko z kukurydzą ze względu na trwające żniwa. Nie obyło się bez ich komplikacji, bo w całym kraju przerywa je deszcz. Mimo tego że pada rolnicy przywożą ziarno do skupów. Wbrew oczekiwaniom skupujący twierdzą, że średnia wilgotność mokrego ziarna wynosi 22–28%. Zdarzają się, choć nieczęsto transporty z towarem o wilgotności powyżej 30%. Fakt zbierania "suchego ziarna" nastraja optymistycznie, jednak entuzjazm studzi spadek cen skupu mokrego ziarna. Ta obniżyła się o 10–30 zł/t. Najmniej za ten surowiec płacą w woj. wielkopolskim i pomorskim 320 zł/t netto, najwięcej natomiast w woj. dolnośląskim 370 zł/t. Suche ziarno kosztuje od 480 zł/t netto (woj. lubelskie) do 570 zł/t (woj. lubuskie). Pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, że za zia...

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. styczeń 2025 02:01