StoryEditor

Zboża: łokaś garbatek atakuje

Otrzymujemy sygnały od Czytelników, że pszenica m.in. ozima jest atakowana przez łokasia garbatka. Warto zwrócić na to uwagę, bo szkodnik może wyrządzić poważne szkody.
26.10.2016., 12:10h

Szkodnik powszechnie występuje w Polsce. W uprawach najczęściej występuje w południowych regionach kraju, ale coraz częściej można go zaobserwować w północnej i środkowej Polsce. Szkody wyrządzają zarówno chrząszcze jak i larwy, jednak z punktu widzenia pory roku obawiać należy się larw. Są one dość charakterystyczne. Mają do 3 cm długości, trzy pary odnóży oraz ciemnego koloru płytki na grzbiecie. Żerują po zmroku więc tylko wtedy można je zaobserwować. W ciągu dnia ukrywają się w kanałach wydrążonych w glebie.

Szkodliwość
Larwy uszkadzają młode zboża w fazie od wschodów do fazy krzewienia, także wiosną. Kiełkujące zboże może być zjedzone aż do gleby. Na młodych pędach uszkadzane są podstawy liści, co powoduje więdnięcie i obumieranie całych liści. Z liści larwy wygryzają miąższ pozostawiając nerwy. Postrzępienie blaszek jest charakterystyczne dla ich żerowania. Jedna larwa może uszkodzić aż 26 pędów, co przy masowym pojawie szkodnika może spowodować całkowite zniszczenie uprawy. Po przezimowaniu żeruje dalej uszkadzając zboża jeszcze w fazie krzewienia.

Zwalczanie
Obecnie nie ma zarejestrowanych prepa...

Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:26