Od kilku tygodni nie ma praktycznie żadnych zmian cen zbóż. Jeśli już jakieś są, to krótkotrwałe związane z chwilowym zapotrzebowaniem na dany towar. Elewatory mają zapasy ziarna i kupują już tylko zboże zakontraktowane.
Pojawiające się w skupach transporty przywożą w zdecydowanej większości ziarno kukurydzy. Jego wilgotność jest w tym roku korzystna dla rolników, bo mogą za ziarno o wilgotności poniżej otrzymać dopłatę. Jak informują skupujący, średnia wilgotność towaru wynosi 23–27%. Spowodowane jest to suchym i ciepłym wrześniem, kiedy rośliny szybko dosychały i ziarno sprawnie oddawało wodę. Im niższe FAO kukurydzy, tym zbierane ziarno jest suchsze. Jak poinformował nas nasz Czytelnik z okolic Płocka, jego kukurydza o FAO 220 po wymłóceniu miała zaledwie 17,1% wilgotności.
Jaka dopłata do mokrego ziarna?
Generalnie jeśli ziarno kukurydzy ma poniżej 30% wilgotności skupujący dopłacają za każdy jeden procent poniżej tego progu. Zwykle jest to 6–10 zł/t. Nie każdy jednak dopłaca "bez końca". Podczas dzisiejszej sondy tylko w jednym punkcie skupu (w woj. pomorskim) otrzymaliśmy deklarację, że nawet jeśli rolnik przywi...