StoryEditor

Zboża: po podwyżkach nie ma śladu

Ceny z zeszłego tygodnie nie uległy większym zmianom. Podwyżki, które obserwowaliśmy wyhamowały.
09.11.2016., 14:11h

Rolników, którzy muszą teraz sprzedać zboże zapewne ucieszył fakt podwyżek z poprzedniego tygodnia. W tym tygodniu jednak nie widzimy kontynuacji tego trendu, a raczej ustabilizowanie cen. Niewielkie lokalne podwyżki dotyczą głównie zbóż paszowych. Cena pszenicy konsumpcyjnej w polskich portach, jak podaje agencja Reuters, wzrosła do 700 zł/t netto. Polski eksport pszenicy jest wciąż dużo mniejszy niż np. u naszych zachodnich sąsiadów i m.in. to wpływa na sporadyczne i niewielkie podwyżki cen skupu. W ujęciu globalnym natomiast eksport spada, a za nim ceny na giełdach, co nie jest dobrą wróżbą dla rodzimego rynku.

Podczas dzisiejszej sondy cenowej odnotowaliśmy niewiele zmian, które dotyczyły głównie zboża paszowego i tylko w dwóch punktach skupu pszenicy konsumpcyjnej. Cena tej ostatniej wzrosła w woj. lubuskim o 20 zł/t z 580 do 600 zł/t i w woj. świętokrzyskim o 5 zł/t z 575 do 580 zł/t. Wzrost cen zbóż paszowych dotyczył:

  • żyta – wzrost ceny o 10 zł/t (woj. lubelskie i lubuskie),
  • pszenżyta – wzrost ceny o 10–20 zł/t (ponownie woj. lubelskie i lubuskie),
  • jęczmienia – wzrost ceny o 10–20 zł/t (również woj. lubelskie i lu...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. styczeń 2025 20:57