Brak wzrostów cen to efekt trwającego zastoju z jednej strony w handlu między krajowymi podmiotami, a z drugiej jest to wynik znaczącego spadku eksportu polskiego ziarna.
Obecnie za pszenicę konsumpcyjną można uzyskać ok. 750-760 zł/t, ziarno paszowe jest o 20-30 zł/t tańsze. Cały czas w cenie jest jęczmień – w obrocie międzysąsiedzkim transakcje dochodzą do skutku nawet po 750-770 zł/t. W portach jęczmień praktycznie nie jest skupowany. Natomiast na rynkach międzynarodowych od kilku tygodni ceny kontraktów terminowych rosną. Najbliższy kontrakt na pszenicę w Paryżu jest już wyceniany na ponad 207 euro/t. W przypadku kukurydzy jest to ponad 180 euro/t.
Za oceanem także wzrosty – tam jest to głównie efekt obaw o tegoroczne zbiory w USA – ostra zima nie oszczędziła ozimin, stąd możliwość znaczącego spadku poziomu zbiorów. W Europie wzrosty z kolei to także efekt sytuacji na Ukrainie, która jest bardzo ważnym dostawcą na rynek światowy zarówno pszenicy jak i kukurydzy. jb
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Zboża stabilne
Ceny zbóż na krajowym rynku, inaczej niż na giełdach towarowych po spadkach notowań, praktycznie przez kilka ostatnich tygodni ustabilizowały się.