StoryEditor

Zdrowa flaga daje plon

Liść flagowy to dla zbóż prawdziwa fabryka biosyntezy, która potrafi wytworzyć składniki budujące tkanki roślinne oraz transportować je do kłosa, aby mogły powstawać ziarniaki.
24.04.2018., 09:04h
Podczas planowania zabiegu na liść flagowy warto pamiętać, że stosując fungicydy w tym terminie chronimy nie tylko ten organ, ale także liść podflagowy i pochwę liściową. W przypadku żyta i jęczmienia w asymilacji te organy odgrywają bardzo ważną rolę. Zaniedbanie ochrony liścia flagowego w przypadku zbóż pociąga za sobą wiele negatywnych skutków, co przekłada się w efekcie końcowym na znaczne straty w plonie.

Termin zabiegu

Na plantacji zbóż całkowicie rozwinięty liść flagowy pojawia się w fazie BBCH 39. Przy dużej presji ze strony zarodników grzybów powodujących choroby już w tym terminie powinno wykonać się zabieg T2. W praktyce jednak ma to miejsce stosunkowo rzadko. Najczęściej producenci zbóż zabieg ten przeprowadzają w fazie pęcznienia pochwy liścia flagowego (główna faza rozwojowa 4). Takie podejście do ochrony pozwala w warunkach mniejszej presji chorób na ochronę także kłosa i często na rezygnację z zabiegu T3. Niemniej liść flagowy narażony jest na atak przez wiele grzybów, które potrafią szybko zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną tego najważniejszego liścia zbóż, więc zabiegu raczej nie należy opóźniać.
Więcej o ochronie liścia flagowego zbóż ozimych oraz o zarejestrowanych w tym terminie fungicydach przeczytasz w najnowszym, majowym wydaniu „top agrar Polska” na str. 68.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 17:18