Ilość i równomierne podawanie materiału do młocarni jest kluczowe w kwestii minimalizacji strat i uszkadzania ziarna. Jeśli kombajnista zauważy problem, może zareagować i dokonać zmian w ustawieniach. Ważne aby podczas pracy był skoncentrowany, nie powinny go rozpraszać inne rzeczy.
Jak powstają uszkodzone ziarna?
Jeśli do młocarni trafia zbyt mało materiału wtedy rośnie ryzyko uszkadzania ziarna. Jeśli młocarnia będzie nadmiernie obciążona omłot będzie niedokładny i znaczna część ziarna wraz ze słomą trafiać będzie na wytrząsacz klawiszowy. Dlatego poprawne dobranie prędkości zbioru ma duże znaczenie w minimalizowaniu strat i uszkodzenia ziarna.
Zmieniaj położenie przenośnika ślimakowego w hederze
Najważniejsze jest to, aby heder równomiernie podawał masę do przenośnika pochyłego i młocarni. Dlatego przenośnik ślimakowy musi pracować płynnie i nie może mieć bicia. W zależności od zbieranego plonu i potencjału plonowania pola zmieniaj odległość ślimaka od dna hederu, aby materiał transportowany był płynnie i bez zakłóceń. Jeśli widać, że plon zbieranego ziarna i słomy jest niski warto zmniejszyć szczelinę do dna hederu. Gdy plon jest wysoki, lub ma dużą objętość jak dobrze rozkrzewiony rzepak warto ustawić większą szczelinę. Kontroluj regulacje, których dokonujesz. Ślimak musi być zawsze ustawiony równolegle do dna hederu!
Sprawdź czy przedni wał przenośnika pochyłego jest opuszczony
Przed wyjazdem w pole do zbioru zbóż skontroluj, czy przedni wał przenośnika pochyłego jest opuszczony. Jeśli przepływ materiału pomiędzy przenośnikiem ślimakowym hederu i przenośnikiem pochyłym jest utrudniony w pierwszej kolejności skontroluj położenie wału. Jeśli dochodzi do owijania słomy na przenośniku ślimakowym w hederze skontroluj stan i ustawienie skrobaków znajdujących się w pobliżu kanału zasilającego na tylnej ścianie hederu. Skrobaki powinny znajdować jak najbliżej zwojów ślimaka.
dk na podst. topagrar.com
Fot. archiwum TAP