Ciężko znaleźć kombajn
Oprócz stałych cen skupów zboża rolnicy mają także inne zmartwienie – problem z wynajęciem kombajnu. Krótkie okienka pogodowe sprawiają, że bardzo trudno jest zamówić usługę koszenia zboża. Do posiadających kombajny ustawiają się kolejki, a rolników nie odstraszają nawet wysokie stawki – nawet 360 zł/ha za usługę kombajn + sieczkarnia słomy. Rozluźnienie w tym względzie mogłaby przynieść jedynie pogoda – tydzień bez deszczu ze słońcem mógłby sprawić, że żniwa uda się skończyć.Unia Europejska wprowadziła cła
5,16 euro/tonę – taka stawka cła obowiązuje od poniedziałku importerów kukurydzy, żyta i sorgo. Cło zostało wprowadzone na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1434 z dnia 7 sierpnia 2017 r. ustalające należności celne przywozowe w sektorze zbóż mające zastosowanie od dnia 8 sierpnia 2017 r.W tej samej decyzji zdecydowano o obniżeniu stawek ceł importowych na pszenicę, która obecnie może wjeżdżać do UE z zerową stawką cła.
Decyzja Komisji Europejskiej podyktowana jest głównie sytuacją na światowym rynku kukurydzy i spodziewanymi rekordowymi zbiorami na poziomie 1 072 mln ton. Optymistyczne prognozy już przekładają się na spadki notowań cen kukurydzy na światowych giełdach. Na giełdzie w Chicago (CBoT), w kontraktach z terminem dostawy na grudzień br. kukurydza notowana jest już po 3,9 $/buszel co po przeliczeniu na złotówki i jednostki metryczne daje ok. 560 zł/tonę.
Komisja zdecydowała się na wprowadzenie ceł na kukurydzę po raz pierwszy od listopada 2014 roku. Od tamtego czasu stawka cła była ustalona na poziomie 0 euro/tonę.
Średnie ceny z krajowych punktów skupu:
- pszenica konsumpcyjna – 656 zł/t
- pszenica paszowa – 601 zł/t
- żyto konsumpcyjne – 521 zł/t
- pszenżyto – 540 zł/t
- jęczmień paszowy – 533 zł/t (nowe zbiory)
- kukurydza sucha – 627 zł/t
Sprawdź TUTAJ wszystkie aktualne ceny!
jd, fot. Sierszeńska