StoryEditor

Choroba niebieskiego języka coraz bliżej Polski. Jak chronić swoje stado?

Choroba niebieskiego języka zbliża się do granic Polski. Dzwonią do nas hodowcy zaniepokojeni sytuacją, z pytaniami, czy władze weterynaryjne monitorują sytuację i podejmują jakieś kroki.

07.10.2024., 11:31h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Bluetongue: choroba niebieskiego języka
  • Groźniejsza dla owiec
  • Sytuacja w Europie
  • Brak rejestracji
  • Związane ręce
  • Co można zrobić teraz?
  • Z listu czytelnika

Najbardziej martwią się hodowcy owiec – raz, że ich populacja w Polsce jest niewielka i jakiekolwiek straty będą mocno odczuwalne, dwa – choroba ta jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna dla owiec niż dla bydła.

Bluetongue: choroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych, jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, z rodzaju kuczmanów (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia.

Groźniejsza dla owiec

Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec. Po przechorow...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Zieja
Autor Artykułu:Dominika Zieja
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. październik 2024 11:31