StoryEditor

Choroba niebieskiego języka coraz bliżej Polski. Jak chronić swoje stado?

Choroba niebieskiego języka zbliża się do granic Polski. Dzwonią do nas hodowcy zaniepokojeni sytuacją, z pytaniami, czy władze weterynaryjne monitorują sytuację i podejmują jakieś kroki.

07.10.2024., 11:31h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Bluetongue: choroba niebieskiego języka
  • Groźniejsza dla owiec
  • Sytuacja w Europie
  • Brak rejestracji
  • Związane ręce
  • Co można zrobić teraz?
  • Z listu czytelnika

Najbardziej martwią się hodowcy owiec – raz, że ich populacja w Polsce jest niewielka i jakiekolwiek straty będą mocno odczuwalne, dwa – choroba ta jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna dla owiec niż dla bydła.

Bluetongue: choroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych, jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, z rodzaju kuczmanów (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia.

Groźniejsza dla owiec

Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec. Po przechorow...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Zieja
Autor Artykułu:Dominika Zieja
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 15:52