StoryEditor

Choroba niebieskiego języka: czy hodowcy przysługuje odszkodowanie?

W Polsce wyznaczono już 9 ognisk choroby niebieskiego języka. Wskazuje to na obecność w środowisku wirusa. Warto przygotować się na różne scenariusze w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne i mięsne. Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie i w jakiej sytuacji!

17.01.2025., 12:23h

Polsce wyznaczono 7 ognisk w 2024 r. i 2 ogniska w 2025 r. Liczba ognisk rośnie od końca listopada, a jest to dość niepokojące zjawisko zważywszy na fakt, że kumczany przenoszące wirus nie powinny być aktywne. Należy pamiętać też, że trwają wzmożone badania monitoringowe w tym kierunku. Przyczyna jest jasna, choroba występuje z dużym nasileniem w wielu uninych krajach, ale przede wszystkim tuż za Odrą, a w Polsce ogniska wyznaczono przede wszystkim na zachodzie kraju. 

Choroba niebieskiego języka nie jest zwalczana w UE z urzędu, ale poszczególne państwa członkowskie mogą wprowadzić własne zasady walki z BTV poprzez zalecenie szczepień oraz ograniczenie handlu międzynarodowego żywymi zwierzętami.

Jakie są konsekwencje wyznaczenia ogniska w stadzie? 

Wyznaczenie ogniska choroby niebieskiego języka w gospodarstwie to nie wyrok, na szczęście po pierwsze objawy u bydła rzadko są widoczne, a do uśmiercenia chorego zwierzęcia dochodzi tylko w sytuacji znaczącego pogorszenia stanu zdrowia i braku reakcji organizmu na wdrożone leczenie. O tym jak leczyć BTV pisaliśmy TUTAJ. 

- W przypadku zwierząt z nasilonymi objawami klinicznymi, które nie reagują na zastosowane leczenie, PLW na podstawie art. 44 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt może wydać decyzję nakazującą bezzwłoczne uśmiercenie danej sztuki oraz utylizację tuszy. W przypadku wydania i wykonania decyzji nakazującej zabicie zwierzęcia oraz utylizację tuszy hodowcy przysługuje odszkodowanie. W przypadku zakażenia wirusem BT nie ma podstaw prawnych do wydawania nakazu zabicia lub poddania ubojowi wszystkich zwierząt wrażliwych - czytamy w wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie choroby niebieskiego języka. 

Jakie odszkodowanie przysługuje i w jakiej sytuacji?

Warto zdawać sobie sprawę z ważnej kwestii, ponieważ jeżeli hodowca ma jakiekolwiek podejrzenia dotyczące pojawienia się w stadzie choroby zakaźnej niezwłocznie musi zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Jest to obowiązek rolnika, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie. 

Hodowca może otrzymac trzy formy wsparcia w przypadku, gdy w jego gospodarstwie PLW stwierdzi, że należy zwierzę poddać eutanazji w wyniku choroby m.in. zapomoga, odszkodowanie lub nagroda.

  • zapomoga przysługuje rolnikowi, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło, zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu, jeżeli stwierdził, że zwierzę padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania. Wysokość zapomogi stanowi 2/3 wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców.
  • odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi bydło z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej lub padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez organów Inspekcji Weterynaryjne przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia, którą określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za chorobę niebieskiego języka?

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydaje rozporządzenia i zalecenia dla ogniska. Warto się do nich stosować, gdyż za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, związanego z nieprzestrzeganiem rozporządzeń, nie przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

Ponadto odszkodowanie nie przysługuje jeżeli hodowca wprowadził do swojego gospodarstwa zwierzę:

  • o którym wiedział, że jest chore, zakażone lub podejrzane o zakażenie lub chorobę,
  • nieoznakowane lub bez paszportu zwierzęcia, jeżeli są one wymagane przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
  • z naruszeniem przepisów obowiązujących w tym zakresie;
  • przywieziono lub umieszczono na rynku z naruszeniem przepisów obowiązujących w tym zakresie.

oprac. dkol na podst. GIW

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. styczeń 2025 20:01