Firma Boehringer Ingelheim poszerza swoją ofertę szczepionek o inaktywowaną szczepionkę dla owiec i bydła zwalczającą wirusa choroby niebieskiego języka (BTV). Firma reklamuje, że jest to pierwsza szczepionka przeciwko serotypowi 3 BTV (BTV3), która zapobiega śmiertelności i objawom klinicznym.
Ponadto ograniczyłoby to krążenie wirusa we krwi zwierząt, a tym samym zmniejszyłoby ryzyko dalszego przenoszenia choroby. Firmie Boehringer Ingelheim wraz z firmą Bioveta udało się wprowadzić szczepionkę na rynek w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy.
- Cieszymy się, że możemy wspierać rolników, lekarzy weterynarii i władze w walce z chorobą niebieskiego języka przy pomocy naszej szczepionki – powiedział dr. Gerald Behrens, globalny dyrektor ds. przeżuwaczy w firmie Boehringer Ingelheim.
Silna potrzeba przygotowania szczepionki
Firma Boehringer Ingelheim dysponuje asortymentem szczepionek przeciwko różnym „transgranicznym chorobom zwierząt” (TAD), w tym pryszczycy i grypie ptaków. W związku z niedawnymi epidemiami wirusa BTV3 władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną w Niemczech zwróciły się do przemysłu farmaceutycznego i podkreśliły potrzebę opracowania szczepionki przeciwko temu nowemu serotypowi wirusa choroby niebieskiego języka.
Szczepionka powinna być dostępna w Niemczech od początku czerwca 2024 roku. Federalne Ministerstwo Wyżywienia i Rolnictwa (BMEL) oraz Instytut Paula Ehrlicha (PEI) początkowo wyraziła zgodę na stosowanie na okres sześciu miesięcy. Podstawowe uodpornienie wymaga jednej dawki u owiec i dwóch dawek dla bydła w odstępie trzech tygodni.
Choroba niebieskiego języka: wyzwanie dla zdrowia zwierząt i rolnictwa
Wirus choroby niebieskiego języka przenoszony przez drobne owady zwane muszkami gryzącymi (Culicoides) stanowi poważne zagrożenie. Choroba ma charakter wysoce sezonowy, z niską częstością występowania zimą i wiosną oraz rosnącą latem i jesienią. Szczególny niepokój budzi nowo powstały serotyp 3, który obecnie rozprzestrzenia się w Europie. Powoduje ciężką chorobę u owiec i według doniesień powoduje tygodniową śmiertelność na poziomie około 2,5% na fermach owiec.
Bydło również jest atakowane przez tego wirusa. Oprócz objawów klinicznych ostatnia epidemia BTV3 doprowadziła do zaburzeń rozrodu i znacznych strat mleka w dotkniętych gospodarstwach mlecznych. Oprócz skutków zdrowotnych dla zwierząt wirus choroby niebieskiego języka może również powodować znaczne straty ekonomiczne dla hodowców zwierząt gospodarskich i mieć wpływ na handel międzynarodowy.
oprac. dkol na podst. topagrar.com