StoryEditor

Choroba niebieskiego języka: wirus wykryty w kolejnym stadzie w zachodniej Polsce!

W Polsce wyznaczono już 9 ognisk choroby niebieskiego języka. Jak tak dalej pójdzie niebawem Polska będzie całkowicie objęta strefą! Sprawdź, gdzie wyznaczono ognisko BTV!

16.01.2025., 15:45h

9 ognisk BTV w Polsce

Jest kolejne, 9. już ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii 9 stycznia 2025 r. stwierdził chorobę w gospodarstwie utrzymującym bydło, zlokalizowanym w powiecie goleniowskim, w województwie zachodniopomorskim.

- Próbki pobrane w ramach badań urzędowych zostały zbadane w krajowym laboratorium referencyjnym, tj. PIWet - PIB w Puławach, uzyskano dodatni wynik badań molekularnych metodą PCR potwierdzające obecność materiału genetycznego wirusa BT serotypu 3 u jednego zwierzęcia - informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Ogniska w trzech województwach, ale strefa znacznie większa!

Odnotowane w 2024 r. i 2025 ogniska BTV dotyczą trzech województw: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Niestety, obostrzenia rozciągają się na sąsiednie województwa - wykrycie ogniska choroby niebieskiego języka wiąże się z wyznaczeniem strefy o promieniu 150 km. {embed_photo_100_tpr}484413{/embed_photo_100_tpr}

Choroba niebieskiego języka nie jest zwalczana w UE z urzędu, ale poszczególne państwa członkowskie mogą wprowadzać swoje zasady walki z nią, m. in. poprzez wydawanie zaleceń dla hodowców w sprawie szczepień zwierząt oraz ograniczenie handlu międzynarodowego żywymi zwierzętami. Choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Nie obowiązują również żadne ograniczenia dotyczące spożycia mięsa i produktów mięsnych, mleka czy wykorzystania skór oraz wełny pochodzących od przeżuwaczy.

Gdzie wykryto poprzednie ogniska choroba niebieskiego języka w Polsce?

Przypomnijmy, że pierwsze ognisko choroby wykryto 21 listopada, w miejscowości Rajczyn, powiat wołowski, Dolny Śląsk. W próbkach od bydła mięsnego stwierdzono wtedy obecność wirusa serotypu 3. Wyniki badań potwierdziły zakażenie u trzech zwierząt.

Drugie ognisko pojawiło się 5 grudnia 2024 roku w gospodarstwie w powiecie pyrzyckim, w woj. zachodniopomorskim. Badania przeprowadzone w laboratorium PIWet Puławy potwierdziły obecność wirusa BTV-3 u 10 sztuk bydła mlecznego.

Natomiast trzecie i czwarte ognisko choroby pojawiło się 17 grudnia na Dolnym Śląsku w powiecie lubańskim w dwóch gospodarstwach. 

Z kolei piąte ognisko stwierdzono w powiecie kołobrzeskim, w województwie zachodniopomorskim.​ Wirusa stwierdzono w próbkach pochodzących od 11 krów.

Szóste i siódme ognisko choroby pojawiło się na Dolnym Śląsku w gospodarstwach utrzymujących bydło, zlokalizowanych w gminie Mirsk, w powiecie lwóweckim. W jednym gospodarstwie utrzymywano 17 sztuk bydła (typ użytkowy mięsny i kombinowany), a w drugim 12 sztuk bydła - też typ użytkowy mięsny i kombinowany.

Ósme ognisko i zarazem pierwsze w 2025 roku pojawiło się w województwie warmińsko-mazurskim. Choroba pojawiła się w miejscowości Nowy Dwór, gmina Orneta, powiat lidzbarski.

Kamila Szałaj

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. styczeń 2025 19:14