W związku z tym, że wyznaczono już 9 ognisk choroby niebieskiego języka, a promień ryzyka rozprzestrzeniania się BTV od każdego gospodarstwa, gdzie pojawiła się choroba wynosi 150 km, wyznaczono nowe strefy, gdzie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu bydła.
Strefę rozszerzono o kolejne województwa i powiaty m.in. woj. warmińsko-mazurskie, część woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Poniżej aktualna mapa występowania choroby.
Jakie zasady przemieszczania bydła?
W rozporządzeniu wymieniono obszary, w których występuje choroba niebieskiego języka lub istnieje zagrożenie wystąpienia tej choroby. W tych obszarach występuje zakaz przemieszczania bydła, owiec lub kóz poza obszar, "chyba że powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, wyda pozwolenie na takie przemieszczenie tych zwierząt".
Kiedy PLW może wydać pozwolenie na przemieszczenie?
W rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw wymieniono przypadki, w których PLW może wydać zezwolenie na przemieszczenie, jeżeli:
- w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 w gospodarstwie, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, nie potwierdzono choroby niebieskiego języka;
- nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 od tych zwierząt zostały pobrane próbki do badania laboratoryjnego w kierunku choroby niebieskiego języka, które zostało przeprowadzone metodą serologiczną, i uzyskany wynik tego badania jest ujemny;
- posiadacz bydła, owiec lub kóz, które mają zostać przemieszczone poza obszar określony w ust. 1 pkt 1, poinformował powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, do którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, o zamiarze dokonania takiego przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed planowanym terminem jego dokonania.
Badanie laboratoryjne, przeprowadza się w laboratoriach urzędowych.
Jakie są konsekwencje wyznaczenia ogniska w stadzie?
Wyznaczenie ogniska choroby niebieskiego języka w gospodarstwie to nie wyrok, na szczęście po pierwsze objawy u bydła rzadko są widoczne, a do uśmiercenia chorego zwierzęcia dochodzi tylko w sytuacji znaczącego pogorszenia stanu zdrowia i braku reakcji organizmu na wdrożone leczenie. O tym jak leczyć BTV pisaliśmy TUTAJ.
- W przypadku zwierząt z nasilonymi objawami klinicznymi, które nie reagują na zastosowane leczenie, PLW na podstawie art. 44 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt może wydać decyzję nakazującą bezzwłoczne uśmiercenie danej sztuki oraz utylizację tuszy. W przypadku wydania i wykonania decyzji nakazującej zabicie zwierzęcia oraz utylizację tuszy hodowcy przysługuje odszkodowanie. W przypadku zakażenia wirusem BT nie ma podstaw prawnych do wydawania nakazu zabicia lub poddania ubojowi wszystkich zwierząt wrażliwych - czytamy w wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie choroby niebieskiego języka.