Choroba niebieskiego języka w Polsce to była kwestia czasu i każdy hodowca bydła zdawał sobie sprawę z tego, że prędzej czy później zostanie wykryta w jakimś stadzie. Niestety w Polsce wyznaczono już 7 ognisk tej choroby m.in. w woj. dolnośląskim (5) i zachodniopomorskim (2), co jest jednoznaczne z objęciem prawie całej zachodniej Polski obostrzeniami związanymi z chorobą. W UE odnotowano do grudnia 2024 39,7 tys. ognisk choroby, z czego najwięcej w Niemczech, Holandii i Włoszech.
Jakie są objawy choroby niebieskiego języka (BT)?
Bydło zaraża się częściej niż np. owce czy kozy, ale akurat w przypadku bydła objawy są znacznie rzadziej widoczne, a BT ma również bardzo długi okres wylęgania - nawet 60-80 dni.
Choroba z reguły u bydła przebiega bezobjawowo, jednak Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że do tych najbardziej charakterystycznych można zaliczyć:
- gorączka i osowiałość,
- zapalenie spojówek (zaczerwienione i łzawiące oczy),
- zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej,
- ślinotok,
- owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka,
- nadmierne wydzielanie śliny i wydzielina z nosa,
- obrzęk i/lub zaczerwienienie strzyków i sromu, łuszczenie się naskórka strzyków i tworzenie się strupów,
- kulawizny spowodowane zapaleniem koronki i tworzywa racic,
- możliwość długoterminowych strat produkcyjnych u ozdrowieńców, np. zmniejszona wydajność mleczna.
Jak leczyć chorobę niebieskiego języka?
W przypadku stwierdzenia choroby niebieskiego języka i przy pojawieniu sie objawów możliwe jest podjęcie leczenia chorych zwierząt przez lekarza weterynarii obsługującego stado.
Podczas leczenia objawowego można zastosować:
- preparaty przeciwzapalne, przeciwbólowe,
- antybiotykoterapia – w przypadku wtórnych powikłań na tle zakażeń bakteryjnych
- płynoterapia
- W przypadku, gdy wystąpią objawy kliniczne, można podawać preparaty przeciwzapalne, przeciwbólowe, płynoterapię. Decyzję co do leczenia podejmuje lekarz weterynarii wolnej praktyki. Należy wprowadzić dobre praktyki hodowlane: zapewnić dostęp do czystej wody, zwracać szczególną uwagę czy zwierzę pije wodę i pobiera paszę, zapewnić suchą ściółkę, wprowadzić urozmaiconą paszę, regularnie kontrolować kończyny i mostek u zwierząt pod kątem ewentualnych odleżyn, nie wolno zostawiać chorych zwierząt bez opieki - wyjaśnia rzecznik prasowy GIW.
Kiedy są wskazania do eutanazji chorej sztuki?
W przypadku zakażenia zwierząt nie ma podstaw prawnych do wydawania nakazu zabicia lub poddania ubojowi wszystkich zwierząt wrażliwych, ani tym bardziej całego stada, natomiast jeśli wdrożone leczenie objawowe nie przynosi skutku, a objawy się nasilają Powiatowy Lekarz Weterynarii może wydać decyzję nakazującą bezzwłoczne uśmiercenie danej sztuki oraz utylizację tuszy.
Wskazaniem do takiej decyzji będzie:
- brak pobrania paszy, zaleganie, obrzęki stawów, duszność, paraliż języka, zrzucanie puszki racicowej
- Należy zachować czujność, nawet zwierzęta, które wydawały się być na drodze do wyzdrowienia, mogą mieć poważny nawrót choroby kilka tygodni po jej pierwszym wystąpieniu - podaje GIW.
dkol