Kwasica staje się problemem tam, gdzie rośnie wydajność (w Polsce u krów pod oceną to ponad 9 tys.). Wraz z nią rośnie też ryzyko kwasicy. Akademicko – ostra kwasica zaczyna się, kiedy pH spada poniżej 5,0 (5,2 wg innych źródeł). Problem jest spory – w zależności od źródła oraz metodologii badań choruje od 13 do ponad 35% krów w stadzie.
– I choć wydaje się, że temat kwasicy jest już mocno wyeksploatowany, wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi – mówił na wstępie prof. Zygmunt Maciej Kowalski, pomysłodawca i organizator konferencji.
Czy zgadzamy się w kwestii przyczyn i objawów, czy mamy konsensus w sprawie diagnostyki i monitoringu stada? Czy nowe technologie w diagnostyce i monitoringu (bolusy) były naukowo walidowane? Jakie są czynniki ryzyka? Jakie są konsekwencje SARA? Jak SARA wpływa na zdrowie całego przewodu pokarmowego? Czy kwasica jest problemem u cieląt? Czy w okresie odchowu programujemy cielęta na późniejsze ryzyko kwasicy?
W końcu jakie są zalecenia praktyczne i rekomendacje.
– Nadal mamy więc więcej pytań niż odpowiedzi, a SARA (podostra kwasica) wciąż jest nieznanym i podstępnym wrogiem, z którym musimy się zmierzyć – podsumował wątpliwości prof. Kowalski.
Niełatwe zadanie – odpowiedzi na powyższe pytania dostali zaproszeni prelegenci.
Szczegółowe relacje w najbliższych wydaniach top bydła.