StoryEditor

Jak rozpoznać ból u krów? Lek. wet. o leczeniu i zapobieganiu cierpieniu

Umiejętność rozpoznawania i oceny bólu jest pierwszym krokiem w kierunku leczenia i redukcji jego odczuwania. Jak rozpoznać i leczyć ból u krów?
21.03.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Wolne od bólu
  • Ból u zwierząt gospodarskich
  • Ból dobry czy zły?
  • Krowy ukrywają cierpienie
  • Wyprzedzić przeciwnika
  • NLPZ – dobry przyjaciel
  • Zabieg – tylko ze znieczuleniem
  • Nie ból, a dyskomfort

Ból oznacza… życie. Jest obok ciśnienia, tętna, utrzymania temperatury ciała i oddychania oznaką czynności życiowych. Zwierzęta odczuwają ból i odbierają go dokładnie tak samo, jak człowiek – tak samo w tej materii pracuje ich układ nerwowy.

– Niestety, jeszcze wiele osób nie przyjmuje tego faktu do wiadomości. Jedna, zasadnicza różnica – polega wyłącznie na tym, że zwierzęta nie mówią, tylko komunikują ból w inny sposób. Z tego względu rozpoznawanie i leczenie bólu u zwierząt jest dużo większym i bardziej skomplikowanym wyzwaniem niż u ludzi, a walka z bólem to jeden z najważniejszych wymogów współczesnej weterynarii – wyjaśnia lek. wet. Wojciech Tokarczyk.

image
lek. wet. Wojciech Tokarczyk
FOTO: Wieczorek

Umiejętność rozpoznawania i oceny bólu jest pierwszym krokiem w kierunku leczenia i redukcji jego odczuwania. Na ból u pacjentów zwierzęcych wskazują zmiany w zachowaniu, dlatego tak istotna jest edukacja lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt z zakresu rozpoznawania behawioralnych oznak bólu.

Wolne od bólu

Temat dobrostanu zwierząt jak bumerang wraca od lat i w swojej definicji również traktuje o bólu – zwierzęta powinny być wolne od cierpienia, bólu i chorób, by w pełni manifestować stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zachowania typowe dla gatunku. Dla hodowców ma to ponadto aspekt ekonomiczny – tylko zdrowe, wolne od bólu zwierzęta mogą w pełni wykorzystywać swój potencjał produkcyjny.

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 12:54