StoryEditor

Jak zacielić wysoko wydajną krowę? Problemy w rozrodzie bydła

Dlaczego tak trudno zacielić wysoko wydajną krowę? Winne są skomplikowane procesy fizjologiczne, jednak hodowca nie jest bez szans. Jeśli wszystko zadziała idealnie, jest szansa na jedno i drugie – dowodzi specjalista. 
16.05.2023., 14:05h

Żywienie i rozród krów mlecznych

Już piąty raz prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wraz z zespołem zaprosił gości z Polski i z zagranicy, by tym razem wspólnie zastanowić się, jak wiele zależy od żywienia w rozrodzie krów mlecznych i przy okazji podyskutować z paroma mitami czy obiegowymi opiniami.

Jedną z nich jest powszechna – wśród hodowców – opinia, że im wyższa wydajność, tym większe problemy z zacieleniem. Czy rzeczywiście tak jest? Nie ulega wątpliwości, że krowę wysoko wydajną trudniej zacielić, ale... nie wszystkie krowy, nawet bardzo wydajne, mają problem z zacieleniem. Czyli nie sama produkcja mleka (współczesna norma to powyżej 60 kg mleka na dobę, a w nim 7 kg składników stałych) generuje problemy z zacieleniem, ale inne czynniki z nią związane. Rzecz w tym, by je wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć – udowadniał Geert Opsomer z Uniwersytetu w Gandawie (Belgia).

Geert Opsomer, Uniwersytet w Gandawie, Belgia
Geert Opsomer, Uniwersytet w Gandawie, Belgia

Precyzyjny mechanizm

Aby rozród tak wysoko wydajnej krowy przebiegał prawidłowo, musi współgrać ze sobą wiele czynników – po porodzie macica musi mieć niezakłóconą inwolucję, jajnik...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:49