StoryEditor

Korea Południowa: masowe szczepienia bydła przeciwko guzowatej chorobie skóry

Południowa Korea ogłosiła, że planuje zaszczepić całe pogłowie bydła domowego przeciwko chorobie wirusowej bydła, która dotknęła już ponad 3 tysiące zwierząt w kraju. Choroba powoduje gorączkę, a także guzki, owrzodzenia i opuchliznę na skórze bydła.
30.10.2023., 14:10h

Choroba niebezpieczna dla gospodarki

Choroba guzowatej skóry bydła (LSD) jest uznawana za jedną z najgroźniejszych chorób zwierzęcych dla gospodarki, ponieważ może spowodować znaczne straty w produkcji mleka i mięsa, a także obniżyć wartość skór. Choroba ta nie jest zakaźna dla ludzi, ale może się łatwo rozprzestrzeniać między zwierzętami przez kontakt bezpośredni lub przez owady.

Pierwszy przypadek w Azji

Korea Południowa jest pierwszym krajem azjatyckim, który zgłosił wystąpienie LSD. Pierwszy przypadek został potwierdzony 19 października w prowincji Chungcheong, a następnie w innych prowincjach graniczących z Seulem. Od tego czasu choroba rozprzestrzeniła się na sześć innych prowincji. Władze podjęły środki zapobiegawcze, takie jak ubój zwierząt zakażonych lub narażonych na zakażenie, zakaz transportu bydła i dezynfekcja ferm. Aktualnie liczba krów poddanych ubojowi wynosi łącznie ponad 3400 sztuk.

4 mln szczepionek dla bydła

Z 350 000 sztuk bydła, które miały być pilnie zabezpieczone przed chorobą, udało się zaszczepić już 292 000, co odpowiada 83,2% zaplanowanego celu. Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich Korei zamierza zaopatrzyć się w 4 miliony dawek szczepionki do końca października i rozdzielić je według priorytetów. Najpierw trafią one do obszarów dotkniętych chorobą, a potem do sąsiednich miejscowości i powiatów. Rząd ma nadzieję, że do 10 listopada ukończy program szczepień na wszystkich fermach bydła w kraju. 

Apel do rolników o współpracę

Ministerstwo zaapelowało do rolników o współpracę w realizacji programu szczepień i zgłaszanie wszelkich podejrzanych objawów u swoich zwierząt. Ministerstwo zapewniło również, że będzie monitorować sytuację i podejmować dodatkowe działania w razie potrzeby. Ministerstwo podkreśliło, że LSD nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności ani zdrowia publicznego i zachęca konsumentów do spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego bez obaw.

Mkh na podst. Reuters, news.nate.com, mafra.go.kr
fot. EnvatoElements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 01:17