Naukowcy z Uniwersytetu w Dublinie twierdzą, że spożycie sera nie ma wpływu na profil tłuszczowy organizmu ani wskaźniki metaboliczne, jak stosunek mięśni, tłuszczu i wody w ciele czy przemiana materii.
– Zaobserwowaliśmy, że osoby jedzące dużo sera, które przyjmują wysokie ilości nasyconych tłuszczów, w porównaniu do osób niespożywających sera w ogóle lub w małych porcjach, mają niezmieniony poziom cholesterolu LDL we krwi – mówiła dr Emma Feeney, koordynator badania.
W eksperymencie uwzględniono trzy schematy diety: „Całe mleko”, „Mleko z obniżoną zawartością tłuszczu i jogurty”, „Masło i śmietana”. Inne produkty w planie żywieniowym pozostały bez zmian.
– Musimy wziąć pod uwagę nie tylko same składniki odżywcze, ale formę, w jakiej są przyjmowane – mówi dr Feeney. – To oznacza nie tylko wartości jednego spożywanego produktu, ale cały wzór diety.
Zespół dr Feeney przeprowadził czterodniowe badanie na grupie zdrowych ludzi w wieku 18-90 lat (1 500 osób), które przyjmowały różne produkty mleczarskie - mleko, sery, jogurty, śmietanę i masło. Wszystkie posiłki były dokładnie raportowane przez badanych.
Zgromadzono dane o różnicach we wskaźnikach zdrowia metabolicznego dla diet i różnice w spożyciu tłuszczu w dietach.
Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę pewne ograniczenia eksperymentu, które mogą mieć wpływ na ostateczne wyniki.
Dieta dla zdrowia
Dieta całkowicie mleczna jest połączona z niższą masą ciała, procentową zawartością tłuszczu w ciele, stosunkiem obwodu talii i bioder a także zmniejszonym ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.
Podobne wyniki zaobserwowano, gdy badani przyjmowali tylko mleko albo sam jogurt.
Profil tłuszczowy krwi bardziej korzystny
Najlepsze rezultaty pod względem zawartości tłuszczów uzyskano z diety chudego mleka i jogurtu. Niestety, w tej grupie zaobserwowano wzrost trójglicerydów i cholesterolu we krwi.
Produkty mleczarskie takie jak ser, masło i śmietana są uważane za ważne źródło energii i tłuszczów nasyconych. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii i Irlandii 20% przyjmowanych tłuszczów nasyconych pochodzi właśnie z tych produktów.
Okazuje się, że mleko i produkty mleczarskie mogą mieć pozytywny wpływ na utrzymanie masy ciała, kontrolę ciśnienia tętniczego i potencjalnie na kontrolę poziomu glukozy we krwi.
Spożycie sera nie wiązało się z pogorszeniem profilu tłuszczowego, pomiarów ciała czy innych wskaźników dotyczących przemiany materii.
Naukowcy chcą kontynuować badania, aby potwierdzić hipotezę, że spożywanie bardziej tłustej diety mlecznej jest korzystniejsze dla organizmu. al
źródło: Nutrition&Diabetes
fot. Sierszeńska