– Mastitis nie roznosi się drogą powietrzną, poprzez paszę czy wodę. Jedyną drogą, przez którą bakterie mogą wejść do wymienia jest kanał strzykowy. Jeśli uda się stworzyć odpowiednią barierę, to nie będziemy mieli problemu z infekcjami – zaznaczał dr Peter Edmondson z Irlandii. Jak dodawał, warto się w tym zakresie postarać. Nie tylko ze względu na coraz większą presję związaną z redukcją zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej, ale też ekonomiką produkcji mleka. Specjalista skupił się na kilku najważniejszych aspektach dotyczących profilaktyki i terapii schorzeń wymienia opisując m.in. wybrane patogeny.
Jednym z największych zagrożeń w stadach bydła mlecznego jest gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). W przypadku tego zakaźnego patogenu rokowania niestety nie są zbyt dobre. Często powoduje on przewlekłe infekcje u starszych krów, które znajdują się dłużej w gospodarstwie i przez to w większym stopniu są narażone na infekcję ze strony patogenu występującego w stadzie.
Specjalista przetaczał ciekawe badania, w których naukowcy wprowadzili do wymienia zaatakowanego przez ten patogen specjalny barwnik. Oka...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Mastitis: najczęstsza przyczyna to bakterie środowiskowe
– Nie ma związku pomiędzy liczbą komórek somatycznych, w tym szczególnie wysoką, a liczbą klinicznych przypadków zapalenia wymiana – mówił dr Peter Edmondson podczas konferencji zorganizowanej w Dolsku (woj. wielkopolskie) przez Stowarzyszenie „Weterynaria Hodowcom” ds. Promocji Zdrowia Bydła.