Zgodnie z decyzją Rządu, trzecia edycja wieloletniego programu "Ochrona zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego" w latach 2014-2018 pochłonie 77 mln zł. Pochodzące z budżetu państwa pieniądze mają być przeznaczone na tworzenie profilu występowania zagrożeń dla zdrowia publicznego powodowanych skażeniami żywności pochodzenia zwierzęcego, występowaniem chorób odzwierzęcych oraz istotnych z punktu widzenia epizootycznego chorób zakaźnych zwierząt.
Jak podało Centrum Informacji Rządu, w programie przewidziano wykonanie 46 zadań badawczych z zakresu ochrony zdrowia publicznego i ochrony zdrowia zwierząt, które zostały podzielone na cztery grupy. Obejmują one: kontrolę występowania substancji niedozwolonych w żywności pochodzenia zwierzęcego i substancji niepożądanych w paszach, ocenę występowania chorób odzwierzęcych, ocenę stanu występowania chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich oraz szkolenia Inspekcji Weterynaryjnej.
Program przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a za jego realizację odpowiedzialny będzie Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.
(opr. mj)