StoryEditor

PIM publikuje zalecenia w związku z pryszczycą. Nieprzestrzeganie zasad grozi czasowym wstrzymaniem odbioru mleka

Polska Izba Mleka opublikowała zalecenia profilaktyczne dla gospodarstw i mleczarni. Chodzi o ograniczenie ryzyka pryszczycy, która rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów.

10.04.2025., 08:40h

Pryszczyca może zatrzymać mleczarstwo. PIM ostrzega

Coraz więcej ognisk pryszczycy pojawia się na Słowacji i Węgrzech. Polska wciąż jest krajem wolnym od tej choroby, ale zagrożenie narasta. Jeśli wirus trafi do nas, skutki dla hodowców bydła mlecznego i przetwórstwa mogą być ogromne. Zaznaczmy jednak, że ta zakaźna choroba po raz pierwszy zaatakowała bydło mięsne na Słowacji, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W tej sytuacja Polska Izba Mleka (PIM) zdecydowała się działać. Wczoraj, 9 kwietnia br., organizacja wystosowała pilny apel do swoich członków, w którym zaleca natychmiastowe wprowadzenie zasad profilaktyki. Jakie?

PIM: Zamknij gospodarstwo przed osobami z zewnątrz

PIM apeluje, by rolnicy wprowadzili zakaz wstępu na teren gospodarstwa mlecznego dla osób postronnych – czyli wszystkich spoza rodziny i grona pracowników. Izba nie wyklucza, że jeśli ktoś nie zastosuje się do tych zaleceń, może dojść do czasowego wstrzymania odbioru mleka z takiego gospodarstwa. Chodzi o poważne ryzyko – wirus pryszczycy rozprzestrzenia się błyskawicznie, również przez ludzi, odzież i sprzęt.

Mleczarnie też mają się zamknąć dla osób postronnych

Zalecenia dotyczą nie tylko gospodarstw, ale również zakładów mlecznych. PIM kategorycznie sprzeciwia się wpuszczaniu na teren przetwórni osób niezatrudnionych: zarówno gości, jak i dostawców czy kontrahentów. Każdy kontakt z zewnątrz to potencjalne źródło zagrożenia.

Zakaz obrotu zwierzętami i pełna dezynfekcja

Polska Izba Mleka rekomenduje także całkowity zakaz obrotu żywymi zwierzętami przez rolników. W praktyce to oznacza wstrzymanie sprzedaży, zakupu czy przewozu bydła mlecznego – do odwołania. Dodatkowo PIM przypomina o obowiązkowym stosowaniu środków dezynfekcyjnych – przy wejściu na teren gospodarstwa i zakładów powinny znajdować się maty lub środki do odkażania obuwia i odzieży.

PIM chce szkoleń dla pracowników

Oprócz restrykcji Izba rekomenduje również szkolenia dla pracowników gospodarstw i mleczarni – mają one pomóc w szybkim rozpoznaniu objawów pryszczycy oraz wprowadzeniu właściwych procedur, jeśli dojdzie do podejrzenia choroby. Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, to m.in. gorączka, ślinotok, kulawizna oraz zmiany na racicach i wymionach.

Wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo mleka

Działania prewencyjne mogą być uciążliwe, ale jak przypomina PIM, stawką jest bezpieczeństwo całego sektora mleczarskiego. Jeden przypadek pryszczycy w Polsce oznacza zatrzymanie eksportu, wybicie stad i gigantyczne straty. Na bieżąco śledzimy komunikaty MRiRW i GIW, a także media różnych krajów, aby na bieżąco informować Was o sytuacji epizootycznej. Więcej aktualnych danych na temat tej choroby znajdziesz pod tagiem #Pryszczyca.

Na podst. Polskiej Izby Mleka

image

Wiceminister chce, aby zamknięto małe przejścia graniczne ze Słowacją

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2025 18:53