StoryEditor

Policja sprawdza handel zwierzętami. MRiRW apeluje do rolników o czujność

Pryszczyca nie dotarła do Polski, a rząd próbuje zapobiec przedostaniu się choroby do kraju. MRiRW i służby uruchamiają kontrole, analizują ogłoszenia i wzmacniają informowanie rolników.

15.04.2025., 15:00h

Choć Polska nadal pozostaje wolna od pryszczycy, a sytuacja na Słowacji i Węgrzech nie uległa pogorszeniu, Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW nie spuszcza oka z zagrożenia. 14 kwietnia resort przekazał najnowsze ustalenia – tym razem uzgodnione wspólnie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Strażą Graniczną, Policją, Inspekcją Weterynaryjną i szeregiem innych służb.

Branża mięsna jest coraz bardziej zaniepokojona rozwojem sytuacji związanej z kolejnymi chorobami zwierząt. Sprawdź, dlaczego „nie wszyscy podchodzą odpowiedzialnie nad rozwiązaniami, które oddalają zagrożenie pryszczycą”?

Granice pod nadzorem. Transporty zwierząt tylko przez wybrane przejścia

Priorytetem pozostają kontrole transportów na granicach w 5 południowych województwach: opolskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim i małopolskim. Od 16 kwietnia w rejonach przygranicznych mają stanąć tablice informujące o ograniczeniach i zmianach w ruchu. Sam transport zwierząt i produktów wrażliwych zostaje skierowany wyłącznie do 7 wyznaczonych przejść granicznych.

Kontrole 24/7 objęły również województwo zachodniopomorskie – tam, jak informuje resort w swoim komunikacie, sprawdzane są nie tylko zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego, ale także słoma i siano. Jak zaznacza MRiRW, obecne warunki klimatyczne również pomagają ograniczyć transmisję wirusa.

Policja sprawdza ogłoszenia sprzedaży zwierząt i szczepionek

W komunikacie znalazła się też nowa, bardzo istotna informacja. Policyjny Wydział do Walki z Cyberprzestępczością przeanalizował 10 500 ogłoszeń dot. handlu zwierzętami. Funkcjonariusze skupili się na ogłoszeniach, które budziły wątpliwości co do legalności lub pochodzenia zwierząt. Równolegle sprawdzano również oferty sprzedaży szczepionek – część z nich okazała się fałszywa i została usunięta.

Do kogo zgłaszać podejrzenia związane z pryszczycą?

To są już konkretne działania, które podejmuje ministerstwo rolnictwa współpracując z różnymi instytucjami, próbując ochronić polską hodowlę przed zagrożeniem przedostania się pryszczycy do kraju. Przypomnijmy, że to właśnie rolnicy alarmowali o potrzebie szczelności granic i kontroli nie tylko transportów zwierząt, ale też pojazdów z maszynami, nawozami czy słomą.

Apeluje też do rolników, hodowców i mieszkańców terenów miejskich o zgłaszanie wszelkich niepokojących i podejrzanych działań. Podejrzenia te należy kierować do powiatowego lekarza weterynarii, lokalnej policji lub władz samorządowych.

Szeroka akcja informacyjna MRiRW w sprawie pryszczycy. Zaangażowano nawet parafie

Równolegle z kontrolami i działaniami policyjnymi trwa akcja informacyjna, która – jak widać – sięga coraz dalej. W Małopolsce do kolportażu ulotek zaangażowano nawet parafie. Na Podkarpaciu rozdano 13 tys. materiałów edukacyjnych, przeszkolono ponad 5 600 rolników i 120 hodowców. W województwie opolskim przeszkolono 3 00 osób, a na Dolnym Śląsku kampania objęła także koła łowieckie, parki narodowe i indywidualnych hodowców – łącznie 2 225 osób.

MRiRW ruszyło również z kampanią online pod hasłem „Pryszczyca – wspólne działanie, wspólne bezpieczeństwo”, skierowaną zarówno do rolników, jak i konsumentów. Jej celem jest nie tylko edukacja w zakresie bioasekuracji, ale też walka z dezinformacją.

Na podst. MRiRW

image

Ceny bydła: są obniżki, ale bez paniki! Eksperci uspokajają

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2025 14:05