Enzootyczna białaczka bydła, wirusowa choroba zakaźna, trudna do rozpoznania w początkowej fazie, przewlekła i zwykle prowadząca do śmierci zwierzęcia nie jest już zmartwieniem polskich hodowców.
W środę 24 maja w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej nr 2017/888. Decyzja zmienia status Polski na całkowicie wolnej od białaczki bydła.
Ta sama decyzja daje określonym regionom Polski status obszarów wolnych od choroby Aujeszkyego (załącznik 1 do decyzji Komisji 2008/185/WE z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego oraz kryteriów przekazywania informacji o tej chorobie).
Do tych regionów zostały wpisane powiaty województwa podlaskiego:
- augustowski;
- białostocki − ziemski i grodzki,;
- bielski;
- hajnowski;
- moniecki;
- sejneński;
- siemiatycki;
- sokolski;
- suwalski − ziemski i grodzki.
Jakie korzyści czekają rolników w związku ze zmianą statusu? Przede wszystkim, bez dodatkowych gwaracji i dokumentów dotyczących choroby Aujeszkyego, hodowcy będą mogli sprzedać swoje świnie w krajach wspólnoty.
Choroba Aujekszyego jest wysoce zaraźliwym schorzeniem zwierząt gospodarskich, ale najczęściej pojawia się u trzody chlewnej.
Statusy mogą otworzyć rolnikom nowe rynki i dadzą szansę na uzyskanie lepszych cen. al
fot. Sierszeńska