Relacja człowiek-zwierzę
W hodowli bydła mlecznego relacja człowiek–zwierzę jest bliska i wyjątkowa i zupełnie odmienna niż w przypadku innych zwierząt gospodarskich. Dzieje się tak, choćby z powodu codziennego kontaktu podczas doju. Przynajmniej tak było przez lata. Dziś ten bezpośredni kontakt zmniejsza się przez automatyzację i mechanizację. Jednak sposób, w jaki zwierzęta są traktowane na co dzień, jakość relacji między nimi a człowiekiem wciąż mają większe znaczenie niż wielkość stada czy automatyzacja.
Dotychczasowe doświadczenia i odkrycia naukowe wskazują, że zarówno ludzie, jak i krowy mogą skorzystać na tych relacjach. Dobry kontakt człowiek-zwierzę może poprawić zdrowie i wydajność zwierząt hodowlanych. Taki projekt badawczy zrealizowano ostatnio na Uniwersytecie Kassel w odniesieniu do zdrowotności wymion.
Przyczyny mastitis
Przyczyny mastitis i jego przebieg różnią się znacznie w zależności od gospodarstwa. Niemniej jednak czynniki ryzyka mastitis daje się dość prosto zidentyfikować – aby wymię znalazło się w stanie zapalnym, potrzeba dwóch składowych – czynnika infekcyjnego, czyli patogenu z jednej st...