StoryEditor

Wirowane mleko od chorej krowy: zmowa milczenia wokół problemu

Podejmując temat separatorów, potocznie zwanych wirówkami, wsadziliśmy przysłowiowy kij w mrowisko. Okazuje się, że temat jest co najmniej drażliwy… Jak częsty jest to problem i jak mu zapobiegać?

19.10.2024., 14:00h

Zespół naukowców z SGGW w Warszawie pod kierunkiem dr. hab. Marcina Gołębiewskiego opracował niedawno metodę, dzięki której mleczarnie będą mogły łatwo sprawdzić jakość dostarczanego im surowca. Nowe narzędzie nosi nazwę MFA (ang. Milk Fraud Analyzer), opiera się na sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych. Ma ono umożliwić wykrycie oszustwa, polegającego na odwirowywaniu mleka od chorej krowy. Wystarczy pobrać próbkę mleka, umieścić ją pod mikroskopem i pod nim wykonać jej zdjęcie. Fotografia zostaje przesłana do systemu, gdzie jest poddawana analizie, a MFA w kilka sekund weryfikuje obraz i przekazuje informację zwrotną, czy dane mleko było odwirowane. Odwirowywanie mleka to poważne wyzwanie dla branży mleczarskiej i nic innego jak fałszowanie żywności.

Stop wirówkom!

Separatory komórek somatycznych do mleka (wirówki) to narzędzie, które w sprytny sposób wyrządza sporą krzywdę producentowi mleka. Dlaczego? Pozornie pozwala w szybki sposób oszukać skupującego mleka, zaniżając liczbę komórek somatycznych (lks). Ale… Pamiętajmy, że w mleku od chorych krów zmienia się nie tylko lks, ale cały skład mleka. Odbiega on znacząco (na minus...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:33